body

Wybielanie zębów – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Piękne, białe zęby dodają atrakcyjności i pewności siebie oraz sprawiają, że częściej i chętniej się uśmiechamy. Metod wybielania jest wiele, a w internecie znajdujemy mnóstwo opinii i odmiennych informacji na ich temat, dlatego podejmując decyzję czy i który sposób wybrać, warto posłuchać opinii stomatologa.

Czy wybielanie niszczy szkliwo?

Wybielanie działa na zasadzie utleniania. Liczne badania potwierdzają, że nie ma istotnego wpływu na jakość szkliwa, nawet przy powtarzaniu zabiegu. Więcej szkody wyrządzają pite regularnie słodkie napoje gazowane! Środki wybielające muszą spełniać określone normy, muszą być bezpieczne. Są nawet dostępne systemy, które oprócz wybielania powodują remineralizację. Dzieje się to za sprawą hydroksyapatytów, które wbudowyją się w powierzchnię szkliwa, wzmacniając je i rozjaśniając. Bardzo dobrą metodą jest przygotowanie szkliwa przed zabiegiem, na przykład przy okazji higienizacji lub stosując odpowiednie produkty w domu.

Co więcej, nadtlenek wodoru będący substancją czynną większości środków wybielających ma zdolności bakteriobójcze, więc przyczynia się do zmniejszenia ryzyka próchnicy.

Czy po wybieleniu zębów powstaje nadwrażliwość?

To największa obawa pacjentów, zwłaszcza tych, którzy próbowali wcześniej wybielania nakładkowego lub lampą. Jeżeli zabieg wykonywany jest według ścisłych procedur, ryzyko nadwrażliwości jest niewielkie. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, by wybielanie przeprowadzić w sposób bezpieczny i bezbolesny.

1.Zabieg higienizacji, który jest wstępem do wybielania, powoduje chwilowe odwodnienie zęba i pozbawienie go naturalnej bariery – oszkliwia. Trzeba odczekać kilka dni, aż szkliwo wróci do normy, zanim położymy na nie wysoko stężony preparat.

2.W gabinecie zabieg jest przeprowadzony w sposób kontrolowany, z zabezpieczeniem dziąseł i tkanek miękkich, co minimalizuje ryzyko ich poparzenia. Zbyt długi kontakt żelu z dziąsłami może powodować dolegliwości.

3.Powodem powstania nadwrażliwości jest w dużej mierze odwodnienie zęba. Obecnie środki wybielające zawierają dużą ilość wody, aby zminimalizować ten czynnik. Dodatkowo czas kontaktu każdej warstwy żelu z zębem jest dokładnie sprecyzowany, aby zadziałać, ale nie zaszkodzić.

4.Aktywacja żelu odbywa się za pomocą krótkiego naświetlania, bez generowania ciepła lub powodując minimalne podgrzanie preparatu. Dzięki temu nie dochodzi do podniesienia temperatury miazgi, co mogłoby powodować ból.

5.Nawet przy widocznych pęknięciach szkliwa, odpryskach, starciach czy przy recesjach dziąsłowych, po odpowiednim zabezpieczeniu tych miejsc nie powstaje nadwrażliwość.

Czy palenie papierosów wyklucza wybielanie?

Palenie jest przeciwwskazaniem względnym do wybielania, ponieważ efekt może być niezadowalający lub utrzyma się zbyt krótko. Bardzo ważne jest, aby 24h po zabiegu powstrzymać się od palenia, a na czas białej diety ograniczyć je do minimum. Trzeba też skrupulatnie przestrzegać higieny i częściej wykonywać profesjonalne polerowanie zębów aby utrzymać efekt. Pacjenci, którzy przestrzegają tych zasad cieszą się ładnym kolorem pomimo palenia.

Czy biała dieta jest naprawdę konieczna?

W trakcie wybielania zęby ulegają odwodnieniu, co sprawia, że stają się bardzo chłonne, zwłaszcza na samym początku! Może się zdarzyć, że wciągną barwnik zawarty w pożywieniu razem z wodą i efekt będzie jeszcze gorszy od pierwotnego. W ciągu 24h po wybielaniu należy przyjąć zasadę, by unikać jedzenia wszystkiego, co mogłoby poplamić białą koszulę. Po tym czasie unikać bardzo barwiących pokarmów przez ok. 10 dni. Warto wziąć pod uwagę te ograniczenia przy planowaniu zabiegu przed ważnymi wydarzeniami.

Co jeśli nie mogę sobie odmówić kawy/herbaty?

Pójdźmy na kompromis. Po 24h można wypić kawę lub herbatę, ale przez słomkę, aby zminimalizować kontakt płynu z zębami. Dodatkowo po każdym napoju trzeba wypić szklankę wody lub dokładnie przepłukać usta wodą. Zresztą, tę praktykę polecam zawsze, nie tylko po wybielaniu.

Jak często można wybielać zęby?

To zależy od metody. Szybkie metody o niewielkim stężeniu można powtarzać co 3 miesiące, pełne wybielanie wymaga 1-1,5 roku przerwy. Często jest tak, że pierwsze wybielanie daje największy efekt, a następne stanowią jego podtrzymanie. Można wtedy nałożyć mniej warstw i skrócić czas zabiegu.

U kogo zabieg może nie przynieść dobrych efektów?

U wspomnianych palaczy, osób z dietą bogatą w barwniki: miłośników dań indyjskich (kurkuma), czerwonego wina, parzonej tradycyjnie kawy i mocnej herbaty, szczególnie zielonej. Trudno wybielają się zęby szare, nie tylko przebarwione antybiotykami, również te o naturalnie szarym odcieniu. Oczywiście ciemne zęby po leczeniu endodontycznym także wymagają specjalnego podejścia – wybielania wewnątrzkomorowego.

Czy można wybielać zęby z białymi plamami?

Tak, jest to jedna z metod ich maskowania, jednak nie wszystkie zmiany kwalifikują się do wybielania. Matowe, porowate, miękkie plamy nie powinny mieć kontaktu ze środkiem wybielającym. W tych przypadkach stosuje się remineralizjację lub infiltrację plam. Pozostałe, pokryte gładkim szkliwem mogą być rozjaśniane. Od razu po zabiegu plamy mogą być bardziej widoczne, jednak po ponownym nawodnieniu zębów barwa się wyrównuje i różnica się zaciera. W zależności od intensywności plam może dojść do całkowitego lub częściowego zamaskowania, ale w zdecydowanej większości efekt jest zadowalający.

Czy można określić jak bardzo można wybielić zęby?

Niestety, jest to trudne. Teoretycznie najlepiej reagują zęby ciemnożółte, wtedy różnica przed i po jest bardzo widoczna. Najtrudniej jest w przypadku koloru szarego, te zęby będą wymagały dodatkowego wybielania domowego lub powtarzania zabiegu w gabinecie. Co ciekawe, bardzo jasne zęby też ulegają wybieleniu i stają się całkiem białe. Należy jednak pamiętać, że wybielaniem nie osiągniemy porcelanowego, hollywoodzkiego uśmiechu. Będą rozjaśnione i naturalne, pasujące do wizerunku. Pacjentom, którzy wahają się z podjęciem decyzji polecam szybką metodę rozjaśniania, która pokaże jaką barwę zębów można uzyskać w ich przypadku.

Jak dbać o zachowanie koloru jak najdłużej?

Utrzymanie efektu nie jest bardzo wymagające. Należy pamiętać, aby płukać jamę ustną wodą po posiłkach i napojach lub popijać szklanką wody, stosować dobrą pastę o właściwościach wybielających i wykonywać zabiegi higienizacyjne w gabinecie co pół roku. Oczyszczanie zębów nie tylko usuwa nagromadzone osady, ale też pozostawia zęby gładkie, co zapobiega osadzaniu się nowych.

Czy domowe metody wybielania są bezpieczne?

Na rynku znajdziemy wiele produktów do samodzielnego wybielania zębów: paski wybielające, pasty i żele aktywowane światłem, płyny do bezpośredniego nanoszenia na powierzchnię zębów przy użyciu specjalnego aplikatora czy żele o różnym stężeniu stosowane na nakładkach. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli decydujemy się na wybielanie domowe, należy udać się na wizytę stomatologiczną. Lekarz oceni czy można zastosować produkty bezpiecznie, bez ryzyka powikłań. Przede wszystkim należy sprawdzić czy zęby są zdrowe, bez ubytków próchnicowych, odsłoniętych szyjek, starć, pęknięć szkliwa czy nieszczelności wypełnień czyli miejsc, na które nie powinno się nakładać środka wybielającego. To bardzo ważne, aby nie doprowadzić do nadwrażliwości lub innych powikłań. Istotny jest też stan dziąseł – powinny być całkowicie zdrowe, wolne od  stanu zapalnego. Nie bez znaczenia jest oczyszczenie zębów z kamienia, osadów i zalegającej płytki nazębnej.

Pamiętajcie, wybielanie bez higienizacji jest jak pastowanie brudnych butów! Nawet jeśli nie widać tego gołym okiem, zęby pokryte są osadem, co również wpływa na ich kolor. Zdarza się, że po piaskowaniu i polerowaniu efekt jest wystarczający. Zatem dla bezpieczeństwa i jak najlepszego rezultatu zalecam konsultację z lekarzem i bezwzględnie przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych przed każdym wybielaniem, nawet domowym.


lek. dent. Anna Wołowiec Wojciechowska.

Zobacz również

Piękno zaczyna się w Tobie

Obecnie przywiązujemy coraz większą wagę do tego jak się prezentujemy. Chcemy wyglądać pięknie, świeżo i atrakcyjnie. Zadbany wygląd to nasza wizytó...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Usta bez wypełniacza?

Powiększanie ust zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od wieku. Wygląd ust jest dla większości kobiet niezwykle ważny. Chcą, aby były jędrne i kszta...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Woda to życie

Dla zdrowia i urody, pij dużo wody! W pozostałych przypadkach lepiej ją oszczędzać. Przez zmieniający się klimat możemy wkrótce dojść do momentu, w k...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.