Wygląd okolicy oka uwarunkowany jest wieloma składowymi. Należą do nich: budowa anatomiczna, mimika, zmiany zachodzące w procesie starzenia fizjologicznego w skórze, tkance tłuszczowej, układzie więzadłowym, tkance mięśniowej i kostnej oraz zmiany związane z fotostarzenim i oddziaływaniem innych destrukcyjnych czynników zewnątrz- i wewnątrzpochodnych. Analizując możliwości leczenia okolicy oka kwasem hialuronowym bierzemy więc pod uwagę nie tylko powieki górne i dolne ale także oceniamy skronie, czoło i brwi oraz policzki. Ocenie tej podlega stopień utraty objętości, opadanie tkanek i stan skóry. Tak skrojony na miarę indywidualny plan leczenia pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów. Nasze propozycje zabiegów kwasem hialuronowym w odbudowie i profilaktyce zmian w okolicy oka:
- Ważne – starzenie skóry powiek rozpoczyna się już po 20 roku życia, warto więc pamiętać o zabiegach profilaktycznych, jak np. mezoterapia nieusieciowanym kwasem hialuronowym, zabiegi przy użyciu biostymulatorów czy laserowa stymulacja skóry.
- Usieciowany kwas hialuronowy z powodzeniem wykorzystamy w leczeniu doliny łez – zagłębienia biegnącego od kącika wewnętrznego oka ukośnie przez policzek. Zapadnięcie i zasinienie okolicy podoczodołowej pojawia się z wiekiem ale często widoczne jest również u osób młodych i związane jest z genetycznie uwarunkowaną budową tej okolicy. Prześwitująca przez cienką skórę siatka naczyń krwionośnych daje obraz sinej, podkrążonej powieki dolnej. Leczenie tego defektu kwasem hialuronowym redukuje zapadnięcie i zasinienie tego obszaru, zdejmuje z twarzy wyraz smutku i zmęczenia. U wielu pacjentów konieczne jest jednoczesne wypełnienie w okolicy policzka.
- Wypełnienie skroni stworzy podparcie dla opadającego bocznego kąta brwi i oka, spowoduje ich uniesienie, a także zlikwidowanie dodającego lat cienia zapadniętej skroni.
- Wypełnienie czoła napnie tkanki, zlikwiduje zmarszczki i zapadnięcie nad łukami brwiowymi, co optycznie poprawi również odbiór okolicy oka, niewielkie ilości kwasu można podać w określonych punktach brwi w celu ich uniesienia, uwydatnienia bocznej części lub zależnie od ich położenia obniżenia nadmiernie uniesionej brwi.
- Podanie delikatnego kwasu hialuronowego w obrębie kurzych łapek będzie podparciem dla mięśnia okrężnego oka, uniesie brew i zmniejszy widoczność zmarszczek.
- Uzupełnienie objętości w głębokich i powierzchownych przedziałach tłuszczowych policzka spowoduje wyraźne odmłodzenie tej okolicy, spłycenie zapadnięcia środkowej części policzka i doliny łez, uniesienie kącika zewnętrznego oka i poprawi wygląd powieki dolnej.
W każdej leczonej okolicy stosujemy odpowiednie, przeznaczone dla danej strefy preparaty kwasu hialuronowego, inne do głębokich wypełnień w obrębie skroni i policzków, inne w okolicy doliny łez, czoła, brwi i bocznej części oka i jeszcze inne w powierzchownych przedziałach tłuszczowych policzków. To zapewnia bezpieczeństwo zabiegu i naturalny, harmonijny efekt leczenia. Iniekcje kwasu hialuronowego wykonujemy za pomocą igły lub kaniuli, zależnie od okolicy. Jeżeli z planu zabiegowego wynika, że konieczny jest szeroki zakres terapii, można rozdzielić terapię na kilka etapów.
Opisane wyżej pełne, skojarzone i indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta leczenie skutkuje wyraźnym odmłodzeniem twarzy, otwarciem i odmłodzeniem oka, bardziej wypoczętym, rozświetlonym, pogodniejszym i łagodniejszym wyglądem. Jest również działaniem profilaktycznym, stanowi fundament, podparcie dla tkanek, a także przyczynia się do regeneracji i wzmocnienia tkanek, przez co opóźnia nieuchronne działanie grawitacji.