body

Nadmierne owłosienie

Metoda fotoepilacji polega na uszkodzeniu macierzy włosa, tj. komórek odżywczych znajdujących się w mieszku włosowym. Zniszczenie tej aktywnej strefy wzrostu włosa zapobiega jego regeneracji i odrastaniu. Uszkodzenie macierzy włosa następuje poprzez absorbcję energii światła laserowego przez melaninę – barwnik włosa.

W laserze diodowym wytwarzane jest światło podczerwone o długości fali 810 nm. Takie spektrum promieniowania znajduje się w zakresie pochłanianym przez melaninę. Energia wytwarzana przez laser jest absolutnie bezpieczna dla człowieka. Światło lasera działa powierzchniowo ( do 2 mm wgłąb skóry ), nie wpływając tym samym na funkcje organizmu.

Niezwykle istotne znaczenie dla skutecznej depilacji laserowej ma cykliczny przebieg wzrostu włosa. Na pełen cykl składają się trzy fazy – faza aktywnego wzrostu, tzw. anagen, faza regresji, tzw. katagen i faza spoczynkowa zwana telogenem. Promieniowanie laserowe powoduje trwałe uszkodzenie tylko włosów w fazie aktywnego wzrostu. Z tego względu zabiegi muszą być powtarzane minimum cztery razy.

  • anagen – faza wzrostu, cebulka jest połączona z macierzą i odżywiana prze naczynia przylegające do mieszka, melanocyty produkują melaninę. Depilacja przeprowadzona w tej fazie jest najskuteczniejsza.
  • katagen – faza przejściowa, włos uwalnia się z brodawki i wędruje do góry , melanocyty przestają produkować melaninę.
  • telogen – faza spoczynku, włos martwieje i wypada, pod martwą macierzą rodzi się nowy włos.

W większości przypadków po czterech zabiegach następuje bardzo znacząca redukcja owłosienia (ok. 80% pacjentów potrzebuje między 4 a 6 zabiegów- zależnie od części ciała, rodzaju włosa, predyspozycji genetycznych, wieku itp.). Przy pierwszym zabiegu zostaje usunięte ok. 30% włosów, po serii zabiegów ok. 80% – 90% (przy ciemnych włosach). Pozostały procent to włosy jaśniejsze, delikatniejsze, niewidoczne.

U osób, które wykonywały wcześniej depilację woskiem, depilatorem mechanicznym, pęsetą itp., może zaistnieć konieczność przeprowadzenia większej liczby zabiegów dla uzyskania zadowalających wyników, ponieważ włosy usuwane tymi metodami odrastają nierównomiernie i mniejsza ich ilość jest w fazie intensywnego wzrostu. Powyższe zalecenie może dotyczyć również jaśniejszych włosów lub osób z bardzo ciemną karnacją. Włosów rudych i siwych nie depiluje się tą metodą (brak melaniny we włosie).

JAK PRZEBIEGA:

Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, która obejmuje wywiad, ocenę stanu i typu skóry oraz rodzaju włosa – od tych czynników uzależnione jest prawidłowe dobranie parametrów lasera. Osoby zakwalifikowane do zabiegu mają wykonaną próbę laserową. W miejscach szczególnie wrażliwych lub przy niskim progu bólu Pacjenta- nakładamy znieczulenie lub przykładamy zimne okłady.

Zabieg jest szybki:

  • małe okolice (twarz/ pachy) – 5 min,
  • średnie okolice (bikini/ ręce)- 20 min,
  • duże okolice (całe nogi/ plecy/ klatka)- 40 min.

EFEKTY:

Ustąpienie niechcianego owłosienia po serii zabiegów. Możliwe jest pojawienie się w przyszłości pojedynczych cienkich i jasnych włosów w depilowanej okolicy.

PO ZABIEGU:

Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na przeprowadzony zabieg. Może wystąpić zaczerwienie lub niewielkie podrażnienie i obrzęk okołomieszkowy, bardzo rzadko mogą wystąpić miejscowe przebarwienia lub odbarwienia, które ustępują po kilku dniach. Przy wyjątkowej nadwrażliwości mogą się utrzymywać do kilku tygodni.

Zabieg powtarza się po 4 tygodniach (twarz) lub 6 tygodniach (ciało). Odstęp ten jest ważny, aby zwiększyć szansę na zadziałanie laserem na włosy w fazie anagenu.

ZALECENIA:

  • nie podrażniać skóry w okolicy zabiegu;
  • 2-3 razy dziennie stosować krem alantan lub bephanten;
  • bezwzględnie chronić skórę przed słońcem kremem z filtrem SPF 50+ minimum przez 2 tygodnie.

PRZECIWWSKAZANIA:

ciąża;

  • leki światłouczulające, retinoidy, niektóre antybiotyki;
  • zioła (dziurawiec, nagietek, figura 2- przestać używać na 2 tyg. przed zabiegiem);
  • depilacja woskiem i pęsetą (przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem w przypadku twarzy i 6 tygodni w innych miejscach);
  • bielactwo, łuszczyca;
  • Peeling chemiczny w danej okolicy (przestać stosować na 1 tydzień przed zabiegiem).

Zobacz również

Wybielanie zębów – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Piękne, białe zęby dodają atrakcyjności i pewności siebie oraz sprawiają, że częściej i chętniej się uśmiechamy. Metod wybielania jest wiele, a w i...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Pocovidowe wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?

Bujne, piękne, gęste, lśniące… czyż nie o takich włosach marzymy? Włosy stanowią ważny elementem wyglądu; są również odzwierciedleniem stanu nasz...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Rola laserów w zabiegach stomatologicznych

W Estime dbamy o zdrowie uśmiechu laserowo :) Trudno przecenić skuteczność i działanie laserów w zabiegach stomatologicznych. Laseroterapia wykorzystyw...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.