body

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty to przykra dolegliwość wieku dojrzałego. Pojawia się głównie u osób o cienkiej, płytko unaczynionej skórze, skłonnej do czerwienienia się pod wpływem bodźców emocjonalnych i cieplnych, reaktywnej, skłonnej do podrażnień pod wpływem kosmetyków, choć nie tylko, występuje również na skórze łojotokowej. Rumień początkowo przemijający z czasem utrwala się, pojawiają się widoczne teleangiektazje.

Nieleczony prowadzi do rozwoju zmian grudkowych, krostkowych, a często również bardziej nasilonych nacieków zapalnych i torbieli.

Wymaga odpowiedniej diagnostyki, leczenia farmakologicznego miejscowego w zaawansowanych przypadkach również ogólnego. Zabiegi wspomagające terapię można wykonywać już od wystąpienia pierwszych objawów trądziku różowatego, a nawet profilaktycznie u osób z naczynkową i reaktywną skórą. Zabiegi będą miały na celu pogrubienie i wzmocnienie skóry oraz jej bariery, ograniczenie reakcji rumieniowych i właściwe oczyszczenie oraz dostarczenie substancji poprawiających jej strukturę i funkcje.

1.Laseroterapia i IPL w leczeniu rumienia i zamykaniu poszerzonych naczyń, link

Zastosowanie światła pulsacyjnego umożliwia usunięcie zmian naczyniowych, takich jak pajączki, zmiany naczyniowe siateczkowate, trądzik różowaty, teleangiektazje, naczyniaki krwionośne, uszkodzenia skóry na skutek promieniowania słonecznego.

IPL daje bardzo dobre efekty w leczeniu rumienia i profilaktyce trądziku różowatego.

Działanie urządzenia oparte jest o zasadę fototermolizy selektywnej, która polega na namierzaniu w skórze chromoforów hemoglobiny, które selektywnie absorbują energię laserową i wykazują pożądaną reakcję. Metoda fototermolizy selektywnej przeznaczona jest do likwidacji powierzchownych, czerwonych naczynek, natomiast fototermoliza jednorodna stanowi doskonałe narzędzie do leczenia naczyń większych i głębiej położonych. Efekt ten zapewnia głowica Nd:YAG. Uszkodzone naczynia są następnie usuwane na skutek naturalnych procesów gojenia, w efekcie których zmiana znika ze skóry. Zmiany naczyniowe bledną i znikają w ciągu 10-14 dni.

Sekret zabiegów IPL leży w technologii podwójnego filtrowania, która dostarcza optymalnie filtrowane długości fali impulsu, minimalizując zbędne oddziaływanie promieniowania na naskórek, co zwiększa komfort pacjenta i umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów.

na czym polega

Do skóry przykładana jest głowica emitująca pojedyncze, intensywne impulsy świetlne, które odczuwane są jako ciepło. W trakcie jednej sesji wykonywane są 2-3 przejścia, jeśli w obszarze zabiegowym występują także poszerzone naczynka (np. wokół nosa, na policzkach lub brodzie) wykorzystywany jest dodatkowo precyzyjny laser Nd:Yag.

po zabiegu

Tuż po zabiegu skóra może być mocno zaczerwieniona. Rumień może utrzymywać się do końca dnia, potem ustępuje. Zamknięte naczynka w pierwszej kolejności przybierają kolor fioletowawo-szary, później przestają być widoczne. Ważne jest, aby po zabiegu przez 2 tygodnie unikać rozgrzewania skóry.

Efekt

Redukcja rumienia, zaczerwienienia skóry. Profilaktyka trądzika różowatego. 

Uszkodzone naczynia usuwane na skutek naturalnych procesów gojenia, w efekcie których zmiana znika ze skóry. Zmiany naczyniowe bledną i znikają w ciągu 10-14 dni.

Zalecenia

  • obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z solarium, zalecane jest unikanie ekspozycji na promieniowanie UV przez cały czas trwania terapii oraz przynajmniej miesiąc po jej zakończeniu
  • konieczne jest stosowanie kremów z filtrem 50+, nawet na obszary zasłonięte odzieżą, najlepiej przed każdym wyjściem na słońce
  • przynajmniej dwa razy dziennie stosować zalecony krem łagodzący i przyspieszający gojenie na obszar poddany zabiegowi
  • nie należy stosować kremów i maseczek zawierających retinol oraz naparów z dziurawca lub nagietka
  • przez tydzień po zabiegu nie korzystać z basenu i sauny
  • w razie konieczności zastosowania leków przeciwbólowych z jakiegokolwiek powodu, zaleca się zażyć środki bez działania przeciwzapalnego (Paracetamol, Apap)
  • należy unikać przegrzania skóry i intensywnych zmian temperatur – gorące kąpiele, intensywny wysiłek fizyczny, jazda na nartach, bezpośredni nawiew na skórę

przeciwwskazania

  • ciąża;
  • krem z retinolem, peelingi chemiczne;
  • leki i zioła światłouczulające, retinoidy, niektóre antybiotyki;
  • padaczka
  • aktywne infekcje

Zobacz również

Bezinwazyjna stomatologia

[caption id="attachment_1887" align="alignright" width="300"] Anna Wołowiec-Wojciechowska, stomatolog[/caption]Od początku mojej kariery zawodowej pracowałam...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Boli Cię ząb? To nie musi być nic groźnego.

Reaguje na temperaturę, najczęściej na zimno. Czasami powoduje tylko dyskomfort, niekiedy budzi w nocy, a nawet nie pozwala się skupić. W niektórych przyp...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Cudowna moc wolumetrii

[caption id="attachment_1886" align="alignright" width="300"] Julita Wołowiec, lek. med., specjalista dermatolog – wenerolog, lekarz medycyny estetycznej[/ca...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.