Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego (zwany również liftingiem wampirzym), ze względu na swoją skuteczność, zyskał już bardzo dużą popularność wśród pacjentów, korzystających z medycyny estetycznej i regeneracyjnej. Fibryna, jako autologiczny materiał o ogromnym potencjale, znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, również w stomatologii.
Zabieg jest szczególnie pomocny w leczeniu chorób przyzębia- paradontozy, recesji dziąsła czy regeneracji po operacjach, przeszczepach tkankowych i implantacjach.
na czym polega zabieg?
Lekarz pobiera od pacjenta małą ilość krwi obwodowej, która zostaje odwirowana według ściśle określonych parametrów. Do strzykawki pobrana zostaje odpowiednio przygotowana frakcja, którą następnie podaje się w miejsce wymagające leczenia.
Na życzenie Pacjenta można połączyć zabieg regeneracji dziąsła wraz z zabiegiem na całą twarz lub inną okolicę ciała. O korzyściach takiego zabiegu przeczytasz tutaj. Alternatywnie do zabiegu fibryną, na przykład przy przeciwwskazaniu związanym ze stosowaniem antykoagulantów lub kiedy przeszkodą jest pobieranie krwi, z sukcesami stosuje się również stymulacje dziąseł atelokolagenem, który również można połączyć z zabiegiem na twarz lub ciało.
szczegóły
- Pacjent nie może przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych i aspiryny 7 dni przed i 7 dni po zabiegu
- należy wypić ok. 1,5l wody szczególnie dzień przed i w dniu zabiegu
po zabiegu
Może być odczuwalne delikatne wypełnienie lub tkliwość tkanek, które ustępuje do godziny. Można pić i spożywać pokarmy.
wskazania
- paradontoza
- recesje dziąsłowe, odsłonięte korzenie
- stany zapalne dziąseł
- trudne gojenie po ekstrakcji
przeciwwskazania
- choroby krwi
- nowotwory
- ciąża i laktacja
- schorzenia wątroby
- ostre stany chorób autoimmunologicznych
- leczenie antykoagulantami