body

Czy wiesz wszystko o segregacji śmieci?

Mogłoby się wydawać, że blog kliniki medyczno-estetycznej to nie miejsce na artykuły o ochronie środowiska. Nic bardziej mylnego! Bowiem środowisko w jakim żyjemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz na procesy starzenia, a co za tym idzie- na nasz wygląd! Dlatego dbałość o otoczenie to również troska o zdrowie, samopoczucie i urodę.

Magda Wołowiec, mgr kosmetologii

Poświęcę zatem parę słów tematowi segregacji śmieci. Większość z nas bowiem, podchodzi do niego nieco lekceważąco, działając na szkodę ogółu. Ma to szczególne znaczenie w mieście, ponieważ jeśli jedna osoba się pomyli lub nierozważnie błędnie wyrzuci odpady- cały kontener może trafić na wysypisko.

Sprawdź czy nie popełniasz błędów! Oto garść informacji:

  1. kartoniki po soku i mleku (tzw tetrapaki) wyrzuca się do tworzyw sztucznych nie papieru (żółty pojemnik)
  2. potłuczone kubki, szklanki czy lustra wyrzuca się do odpadów zmieszanych, nie szkła (czarny)
  3. zatłuszczone kartoniki (np. po pizzy) wyrzuca się do zmieszanych nie papieru!
  4. mięsa, kości i innych odpadów odzwierzęcych nie wyrzuca się do kosza bio tylko do czarnego
  5. nie trzeba zdejmować papierowych etykiet ze szklanych opakowań ani myć butelek i słoików przed wyrzuceniem- należy je tylko całkowicie opróżnić i zdjąć nakrętki
  6. do recyklingu nie nadają się odpady ubrudzone tłuszczem, woskiem i substancjami niebezpiecznymi
  7. papier nie może być zalaminowany, zafoliowany ani powleczony (dlatego niektóre ulotki, magazyny czy kartoniki nie nadają się do kontenera niebieskiego)
  8. chusteczek, ręczników papierowych i papieru toaletowego nie wyrzuca się do papieru, podobnie paragonów
  9. do odpadów bio nie wrzucamy ziemi ani kamieni (należy przeczytać zalecenia, mogą się one różnić w zależności od gminy)
  10. tłuszcze zarówno roślinne i zwierzęce oraz żrące i chemiczne środki, odpady remontowe, przemysłowe, meble, elektrośmieci itp., powinny być oddawane w specjalne miejsca (np. do PSZOK= punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych)
  11. tkaniny powinny być przekazywane na zbiórki odzieży, oddawane w sklepach (cykliczne akcje) lub za pośrednictwem np. www.ubraniadooddania.pl
  12. do odpadów bio nie należy wyrzucać przetworzonej żywności- np. resztek z obiadu (najlepiej je zamrozić, oddać potrzebującym lub wykorzystać w innym daniu)

 

 

 

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie odpady, które wrzucamy do odpowiednich kontenerów są poddawane recyklingowi. Nie zawsze się one nadają i nie zawsze się to opłaca.

Najlepiej radzimy sobie z recyklingiem szkła i metalu- jest odzyskiwany w 80%. Odpady biologiczne są spalane i pozyskiwana jest z nich energia. Papier coraz częściej jest „uatrakcyjniany” czyli lakierowany, foliowany lub woskowany, co uniemożliwia jego recykling. Natomiast pozostała makulatura może być wykorzystana określoną ilość razy (np. karton->zeszyt->chusteczki) i kończy swój obieg.

Największy problem stanowi plastik. Przetwarzamy zaledwie 30% plastikowych odpadów. Jest to kosztowne i niewydajne (łatwiej wyprodukować nowe plastikowe opakowanie niż przetwarzać). Poza tym wygląda to podobnie jak w przypadku papieru- nie każdy plastik nadaje się do przetworzenia oraz za każdym razem uzyskamy gorszą jakość surowca.

Pragnę podkreślić, że raz wyprodukowany plastik pozostaje z nami na zawsze.

Jest to nienaturalny związek chemiczny, który się nie rozkłada, tylko zanieczyszcza. Jest obecny wszędzie: w opakowaniach, meblach, ubraniach, kosmetykach oraz żywności!

Skąd w jedzeniu?

Plastik dostaje się do wód. Nielegalne wyrzucanie śmieci do mórz i oceanów to ogromny, globalny problem. Powoduje śmierć tysięcy gatunków zwierząt, ale nie tylko.

Do wód trafia również mikroplastik, który jest stopniowo wypłukiwany z tkanin podczas prania, znajduje się w kosmetykach lub jest produktem rozkładu. Jest on zjadany przez rybki, później inne drapieżniki aż trafia na nasz talerz.

Odpowiedzialność nie leży więc jedynie po stronie „złych ludzi, którzy wyrzucają śmieci do morza”, ale też po naszej. Ponieważ my kupujemy rzeczy opakowane w te śmieci.

Plastik to nie jedyna substancja, która zanieczyszcza ekosystemy wodne. O tym jednak w kolejnym artykule.

Zobacz również

EKO jest SEXY

W jaki sposób możemy zminimalizować nasz szkodliwy wpływ na środowisko? [caption id="attachment_1893" align="alignright" width="300"] Magda Wołowiec, mgr ...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Tygryski – czyli co zrobić z rozstępami jeśli jednak nie możesz ich pokochać.

Na początku są sinoczerwone, obrzękowe, zapalne. Z czasem przeistaczają się w perłowobiałe kreski utkwione głęboko w skórze. Układają się w prążk...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Urządzenia i lasery w Estime

Gabinet zabiegowy oraz stomatologiczny w Estime w Poznaniu wyposażony jest w szereg urządzeń, pozwalających na skuteczne i bezpieczne leczenie problemów zd...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.