body
Stomatologia

Wybielanie zębów

Opis

Śnieżnobiały, piękny uśmiech przyciąga uwagę i jest wyznacznikiem atrakcyjności. Kiedyś wybielanie zębów kojarzyło się z nieznośnym bólem i dyskomfortem. Na szczęście nowoczesne metody wybielania gabinetowego nie powodują powstania nadwrażliwości, wykonywane pod okiem specjalisty są bezpieczne dla szkliwa i przyzębia. W gabinecie Estime możemy zaproponować wybór spośród czterech metod, w zależności od potrzeb Pacjenta.

Przed przystąpieniem do zabiegu dentysta dokładnie sprawdza stan uzębienia, by ocenić, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania leczenia i dostosować indywidualnie zakres higienizacji stomatologicznej. Następnie proponuje wybielanie zębów jedną z metod:

  • rozjaśnianie po higienizacji – 20 minutowy zabieg, bez białej diety i ryzyka nadwrażliwości
  • wybielanie pianką pod lampą (6% nadtlenku wodoru) – rewitalizuje szkliwo, zmniejsza nadwrażliwość zębów,
  • wybielanie laserem diodowym (35% nadtlenku wodoru) – wysoka skuteczność, długotrwałe efekty
  • wybielanie laserem erbowo-yagowym (35% nadtlenku wodoru) – same zalety, najchętniej polecane!

Przebieg

Przed zabiegiem należy wykonać przegląd stomatologiczny i wyleczyć ewentualne ubytki.

Wstępem do wybielania jest higienizacja, czyli wykonanie skalingu, piaskowania i polerowania zębów tuż przed rozjaśnianiem lub około tygodnia przed planowanym zabiegiem wybielania.

Zjawisko odbarwienia zęba – zarówno żywego i martwego – następuje, kiedy lekarz naświetla żel z H2O2. Uwalniają się wtedy rodniki tlenowe i zachodzi reakcja oksydacji. Do naświetlania stomatolog może użyć światła laserowego lub lampy led.

Klasyczny zabieg wybielania przebiega w schemacie:

  1. higienizacja (tydzień przed właściwym zabiegiem wybielania)
  2. zabezpieczenie dziąseł, osuszenie i przygotowanie zębów
  3. nałożenie żelu
  4. aktywacja żelu za pomocą źródła światła
  5. zmycie żelu i powtórzenie procedury do uzyskania pożądanego efektu

Rozjaśnianie metodą 20-minutową 

Zaraz po higienizacji nanosi się na zęby żel i naświetla specjalną lampą emitującą niebieskie światło przez 20 minut. Specjalny skład i wykorzystana energia światła, pozwala na  powstanie tlenu, który jest całkowicie przenoszony w kierunku szkliwa, co pozwala na maksymalny efekt rozjaśnienia. Preparat umożliwia skuteczne wybielanie przy użyciu niskiego stężenia nadtlenku, nie powoduje odwodnienia szkliwa ani nadwrażliwości. Można wykonywać rozjaśnianie przy każdej higienizacji i zawsze cieszyć się białym i zdrowym uśmiechem.

Wybielanie pianką pod lampą

Preparat łączy w sobie substancję wybielającą (6% nadtlenek wodoru) i nano-hydroksyapatyt, odpowiedzialny za remineralizację szkliwa. Dzięki temu zęby są nie tylko bielsze, ale i zdrowsze. Co ważne, działanie nano-hydroksyapatytu w znaczny sposób niweluje nadwrażliwość pozabiegową. Efekt wybielania jest natychmiastowy i zachwycający, zęby są jaśniejsze o kilka odcieni.

Po zabiegu polecane jest stosowanie dedykowanej pasty, która również zawierają nano-hydroksyapatyt, jako kontynuację remineralizacji i wzmacniania szkliwa (dołączone do pakietu).

 Wybielanie laserowe za pomocą lasera diodowego z użyciem 35% nadtlenku wodoru jako substancji wybielającej. 

Bezpośrednio przed zabiegiem można zastosować procedurę podniesienia progu bólowego dzięki terapii biomodulacyjnej. Zimne światło lasera nie podnosi temperatury miazgi w trakcie zabiegu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Wszystkie te czynności zwiększają komfort i satysfakcję, zarówno w trakcie zabiegu, jak i po jego przeprowadzeniu. Istnieje również możliwość wybielania pojedynczych zębów.

 Wybielanie laserem erbowo-yagowym

Jest to również metoda, w której nałożony na zęby żel aktywuje się światłem laserowym, jednak przy tej długości fali naświetla się każdy ząb pojedynczo przez 20 sekund. Światło jest całkowicie absorbowane przez żel, który nie przenika na powierzchnię zęba, czyniąc zabieg bardzo bezpiecznym dla szkliwa i miazgi, a jednocześnie bardzo efektywnym, ponieważ dzięki zastosowaniu małej plamki pochłaniana jest cała energia, bez strat. W tym przypadku cały proces wybielania ulega skróceniu. Podczas jednej sesji można wykonać trzy aplikacje żelu.

 

Efekty

Efekt wybielania widoczny jest natychmiast, natomiast ostateczna barwa zębów ustala się po około dwóch tygodniach. Dla utrzymania efektów wybielania konieczne jest stosowanie białej diety i zaprzestanie palenia tytoniu przez przynajmniej 24h po zabiegu oraz unikanie pokarmów bardzo barwiących przez 7-14 dni.

Powrót do pierwotnej barwy może nastąpić po 2-3 latach, w zależności od stopnia zaangażowania pacjenta w podtrzymanie efektu (palenie papierosów, spożywanie mocno barwiących pokarmów, unikanie wizyt kontrolnych i higienizacji co 6 miesięcy może przyspieszyć ten proces).

 

Efekt uzyskany w danym przypadku klinicznym w trakcie jednej sesji leczenia z użyciem konkretnej metody. Zdjęcia wykonane tuż przed i bezpośrednio po zabiegu. Przedstawione fotografie mają charakter informacyjny, nie mogą stanowić porównania z innymi pacjentami.

 

Po zabiegu

Zalecenia

  • przez 24 godziny należy stosować białą dietę (obowiązuje zasada, żeby nie jeść nic, co mogłoby poplamić białą bluzkę)
  • przez przynajmniej tydzień nie spożywać pokarmów mocno barwiących zęby jak kawa, herbata, czerwone wino, soki, buraki, kurkuma, jagody, wiśnie, szpinak, sos sojowy, itp.
  • poleca się płukanie ust wodą po każdym posiłku, zwłaszcza po wypiciu kawy, herbaty lub wina, także po upływie tygodnia
  • powinno się całkowicie zaprzestać palenia papierosów, bądz przynajmniej przez 24 godziny powstrzymać się od palenia
  • do codziennej higieny stosować pastę i płukankę Prevdent lub inne pasty bez fluoru i miękką szczoteczkę (dotyczy zabiegu wybielania systemem Prevdent)
  • w przypadku pojawienia się nadwrażliwości pozabiegowej można zażyć środki przeciwbólowe (np. Solpadeine Bóle zębów). Ból powinien ustąpić następnego dnia, w przeciwnym razie można umówić się na zabieg laserowego leczenia nadwrażliwości
  • jeśli doszło do podrażnienia dziąseł lub śluzówki, stosować Solcoseryl lub inne maści przyspieszające gojenie
  • jeśli istnieje konieczność wymiany uzupełnień w zębach (wypełnienia, korony) należy to zrobić po 2 tygodniach od zabiegu
  • efekt zabiegu utrzymuje się około 2 lata pod warunkiem, że pacjent jest zaangażowany w jego podtrzymanie. Niedostateczna higiena, palenie papierosów, dieta bogata w produkty mocnobarwiące, unikanie wizyt kontrolnych może skrócić ten czas
  • zaleca się korzystanie z profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie co kilka miesięcy

Przeciwwskazania

  • bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na nadtlenek wodoru lub żywice poliakrylowe zawarte w koferdamie
  • ciąża
  • wiek poniżej 18 r.ż
  • choroby dziąseł

 

Lekarze wykonujący zabieg

Lek. dentysta Anna Wołowiec-Wojciechowska

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.