Śnieżnobiały, piękny uśmiech przyciąga uwagę i jest wyznacznikiem atrakcyjności. Kiedyś wybielanie zębów kojarzyło się z nieznośnym bólem i dyskomfortem. Na szczęście nowoczesne metody wybielania stomatologicznego nie powodują powstania nadwrażliwości, wręcz odwrotnie- pozwalają ją leczyć. Decydując się na zabieg, zyskasz więc nie tylko białe zęby, ale też pozbędziesz się nadwrażliwości.

Przed przystąpieniem do zabiegu dentysta dokładnie sprawdza stan uzębienia, by ocenić, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania leczenia i dostosować indywidualnie zakres higienizacji stomatologicznej. Następnie proponuje wybielanie zębów jedną z metod:

  • rozjaśnianie po higienizacji – 20 minutowy zabieg, bez białej diety i ryzyka nadwrażliwości
  • wybielanie pianką pod lampą (6% nadtlenku wodoru) – rewitalizuje szkliwo, zmniejsza nadwrażliwość zębów,
  • wybielanie laserem diodowym (35% nadtlenku wodoru) – wysoka skuteczność, długotrwałe efekty
  • wybielanie laserem erbowo-yagowym (35% nadtlenku wodoru) – same zalety, najchętniej polecane!

korzyści

ŚNIEŻNOBIAŁY UŚMIECH -zęby bielsze nawet o kilka odcieni. Efekt wybielania widoczny jest natychmiast, natomiast ostateczna barwa zębów ustala się po około dwóch tygodniach.

BRAK NADWRAŻLIWOŚCI– zazwyczaj wybielanie powoduje nadwrażliwość. Nowoczesne metody pozwalają się jej pozbyć!

BRAK OKRESU REKONWALESCENCJI– przy rozjaśnianiu nie musisz się niczym przejmować i wypić kawę tuż po zejściu z fotela! Przy pozostałych metodach przez 24h po zabiegu należy stosować „bialą dietę”, a przez następne 2 tygodnie unikać produktów mocno barwiących (czerwone wino, jagody, kawa, papierosy)

DŁUGOTRWAŁY EFEKT– przy odpowiedniej dbałości o zęby, efekt utrzymuje się do 2 lat. Rozjaśnianie metodą 20-minutową jest delikatne- możesz je wykonywać często, nawet kilka razy w roku.

na czym polega zabieg?

Przed zabiegiem należy wykonać przegląd stomatologiczny i wyleczyć ewentualne ubytki.

Wstępem do wybielania jest higienizacja, czyli wykonanie skalingu, piaskowania i polerowania zębów tuż przed rozjaśnianiem lub około tygodnia przed planowanym zabiegiem wybielania.

Zjawisko odbarwienia zęba- zarówno żywego i martwego- następuje, kiedy lekarz naświetla żel z H2O2. Uwalniają się wtedy rodniki tlenowe i zachodzi reakcja oksydacji. Do naświetlania stomatolog może użyć światłą laserowego lub lampy led.

Klasyczny zabieg wybielania przebiega w schemacie:

  1. higienizacja (tydzień przed właściwym zabiegiem wybielania)
  2. zabezpieczenie dziąseł, osuszenie i przygotowanie zębów
  3. nałożenie żelu
  4. aktywacja żelu za pomocą źródła światła
  5. zmycie żelu i powtórzenie procedury do uzyskania pożądanego efektu

szczegóły

Rozjaśnianie metodą 20-minutową 

Zaraz po higienizacji nanosi się na zęby żel i naświetla specjalną lampą emitującą niebieskie światło przez 20 minut. Dzięki specjalnemu składowi i wykorzystaniu energii światła, powstający tlen jest całkowicie przenoszony w kierunku szkliwa, co pozwala na maksymalny efekt rozjaśnienia. Dzięki specjalnemu mechanizmowi działania preparat umożliwia skuteczne wybielanie przy użyciu niskiego stężenia nadtlenku,, nie powoduje odwodnienia szkliwa ani nadwrażliwości. Można wykonywać rozjaśnianie przy każdej higienizacji i zawsze cieszyć się białym i zdrowym uśmiechem.

 

      

 

Wybielanie pianką pod lampą

Preparat łączy w sobie substancję wybielającą (6% nadtlenek wodoru) i nano-hydroksyapatyt, odpowiedzialny za remineralizację szkliwa. Dzięki temu zęby są nie tylko bielsze, ale i zdrowsze. Co ważne, dzialanie nano-hydroksyapatytu w znaczny sposób niweluje nadwrażliwość pozabiegową. Efekt wybielania jest natychmiastowy i zachwycający, zęby są jaśniejsze o kilka odcieni.

Po zabiegu polecane jest stosowanie dedykowanej pasty, która również zawierają nano-hydroksyapatyt, jako kontynuację remineralizacji i wzmacniania szkliwa (dołączone do pakietu).

 

Wybielanie laserowe za pomocą lasera diodowego z użyciem 35% nadtlenku wodoru jako substancji wybielającej. Bezpośrednio przed zabiegiem można zastostosować procedurę podniesienia progu bólowego dzięki terapii biomodulacyjnej. Zimne światło lasera nie podnosi temperatury miazgi w trakcie zabiegu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Wszystkie te czynności zwiększają komfort i satysfakcję, zarówno w trakcie zabiegu, jak i po jego przeprowadzeniu.

Istnieje również możliwość wybielania pojedynczych zębów.

 

Wybielanie laserem erbowo-yagowym

Jest to również metoda, w której nałożony na zęby żel aktywuje się światłem laserowym, jednak przy tej długości fali naświetla się każdy ząb pojedynczo przez 20 sekund. Światło jest całkowicie absorbowane przez żel, który nie przenika na powierzchnię zęba, czyniąc zabieg bardzo bezpiecznym dla szkliwa i miazgi, a jednocześnie bardzo efektywnym, ponieważ dzięki zastosowaniu małej plamki pochłaniana jest cała energia, bez strat. W tym przypadku cały proces wybielania ulega skróceniu. Podczas jednej sesji można wykonać trzy aplikacje żelu.
           

Dlaczego wybielanie laserem erbowo-yagowym jest bardziej komfortowe i bezpieczne niż wybielanie do tej pory?

Laser erbowo-yagowy ma powinnowactwo do wody, która jest główną składową żelu wybielającego. Oznacza to, że deponowana przez laser energia świetlna zostaje w znacznej mierze pochłonięta przez żel. Ponadto stomatolog opracowuje każdy ząb pojedynczo, dzięki czemu preparat z nadtlenkiem wodoru ma kontakt z zębem tylko niezbędną, minimalną ilość czasu. Eliminuje to ryzyko przegrzania miazgi zęba, powstania mikrouszkodzeń szkliwa i nadwrażliwości, a cała procedura jest nawet o połowę krótsza niż do tej pory.

Laser to bezpieczne i skuteczne źródło światła, które można wykorzystać przy zmienianiu odcienia zębiny. Niemal całkowita długość fali  jest absorbowana przez żel wybielający i powoduje jego aktywację. Ogranicza to do minimum niebezpieczeństwo związane z przegrzaniem miazgi zęba i powstaniem nadwrażliwości.

po zabiegu

Wypełnienia, korony i mosty obecne w jamie ustnej w strefie estetycznej (do piątek) nie ulegają wybieleniu, po zabiegu trzeba wymienić je na jaśniejsze.

Dla utrzymania efektów wybielania konieczne jest stosowanie białej diety i zaprzestanie palenia tytoniu przez przynajmniej 24h po zabiegu oraz unikanie pokarmów bardzo barwiących przez 10-14 dni.

Po wybielaniu nie powinno się stosować fluoru, dlatego po zabiegu lekarz proponuje pasty do stosowania w domu. Są one również dostępne w gabinecie.

Efekt wybielania widoczny jest natychmiast, natomiast ostateczna barwa zębów ustala się po około dwóch tygodniach.

Powrót do pierwotnej barwy może nastąpić po 2-3 latach, w zależności od stopnia zaangażowania pacjenta w podtrzymanie efektu (palenie papierosów, spożywanie mocno barwiących pokarmów, unikanie wizyt kontrolnych i higienizacji co 6 miesięcy może przyspieszyć ten proces).

wskazania

  • rozjaśnienie zębów ze względów estetycznych
  • wybielanie martwych, ciemnych i przebarwionych zębów

 

przeciwwskazania

  • bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na nadtlenek wodoru lub żywice poliakrylowe zawarte w koferdamie
  • ciąża
  • wiek poniżej 18 r.ż
  • choroby dziąseł