body
Stomatologia

Higienizacja

Opis

Dlaczego higienizacja jamy ustnej jest tak ważna? 

Po pierwsze ze względów zdrowotnych – kamień nazębny jest siedliskiem bakterii, które mają wpływ na cały organizm. Mogą zwiększać ryzyko powstania chorób serca, nerek, a nawet udarów mózgu. Duża ilość kamienia powoduje zapalenie dziąseł i ma destrukcyjny wpływ na przyzębie. Po drugie – estetyka. Złogi nazębne i osady w dużym stopniu wpływają na wygląd zębów. Zabieg higienizacji obejmuje skaling ultradźwiękowy, piaskowanie i polerowanie zębów. Można go rozszerzyć o remineralizację, służącą wzmocnieniu szkliwa lub laserową fotoaktywną dezynfekcję, wspomagającą regenerację przyzębia.

Tego rodzaju profilaktyka pozwala usunąć nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie dziąseł i trwałe osady, których nie da się usunąć w trakcie szczotkowania, a jednocześnie jest niezbędna przed rozpoczęciem innych zabiegów, w tym leczenia lub wybielania zębów.

 

Przebieg

Skaling polega na usuwaniu płytki bakteryjnej i kamienia z powierzchni zębów za pomocą ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Końcówka skalera przyłożona do złogów nazębnych wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co prowadzi do odpadnięcia kamienia z powierzchni szkliwa.

Piaskowanie natomiast umożliwia usunięcie osadu i powierzchniowych przebarwień za pomocą piaskarki, która wyrzuca pod dużym ciśnieniem mieszankę wody i specjalnego piasku. Dzięki polerowaniu powierzchni zęba utrudnione jest powtórne osadzanie się kamienia nazębnego, a Pacjent ma uczucie gładkości zębów i delikatnego ich rozjaśnienia.

 

Efekty

Oczyszczenie powierzchni zębów ze złogów, kamienia i osadów niweluje krwawienie dziąseł i przykry zapach z ust, poprawia estetykę uśmiechu. Jest to jednak zabieg nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim leczniczy i profilaktycznym dlatego powinien być wykonywany z częstotliwością adekwatną do potrzeb.

Po zabiegu

Higienizacja pozostawia zęby gładkie, wolne od nieestetycznych, ciemnych osadów i rozjaśnia barwę zębów. Zabieg rozjaśniania zębów można wykonać od razu po oczyszczaniu, natomiast wybielanie wymaga kilku dni przerwy.

Zalecenia

  • przez 2 godziny powstrzymać się od jedzenia i picia
  • przez 24 godziny unikać pokarmów mocno barwiących zęby, takich jak : kawa, herbata, czerwone wino, soki, buraki, kurkuma, jagody, wiśnie, szpinak, itp.
  • przynajmniej 2 godziny (najlepiej 24h) nie palić papierosów
  • po zabiegu może się pojawić krwawienie z dziąseł, co zwykle mija następnego dnia
  • naturalnym zjawiskiem jest niewielka nadwrażliwość zębów, w takim przypadku należy stosować specjalne pasty, a jeśli utrzymuje się kilka dni należy zgłosić się do gabinetu na zabieg leczenia nadwrażliwości

Przeciwwskazania

  • astma
  • aktywna opryszczka
  • rozrusznik serca
  • przebyty zawał serca lub udar w ciągu ostatnich 6 miesięcy
  • pierwszy i trzeci trymestr ciąży
  • infekcja, rany błony śluzowej jamy ustnej

Lekarze wykonujący zabieg

Lek. dentysta Anna Wołowiec-Wojciechowska

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.