Dlaczego higienizacja jamy ustnej jest tak ważna? Po pierwsze ze względów zdrowotnych – kamień nazębny jest siedliskiem bakterii, które mają wpływ na cały organizm. Mogą zwiększać ryzyko powstania chorób serca, narek, a nawet udarów mózgu. Duża ilość kamienia powoduje zapalenie dziąseł i ma destrukcyjny wpływ na przyzębie. Po drugie – estetyka. Złogi nazębne i osady w dużym stopniu wpływają na wygląd zębów. Zabieg higienizacji obejmuje skaling ultradźwiękowy, piaskowanie i polerowanie zębów. Można go rozszerzyć o remineralizację, służącą wzmacnianiu szkliwa lub laserową fotoaktywną dezynfekcję, wspomagającą regenerację przyzębia.
Tego rodzaju profilaktyka pozwala usunąć nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie dziąseł i trwałe osady, których nie da się usunąć w trakcie szczotkowania, a jednocześnie jest niezbędna przed rozpoczęciem innych zabiegów, w tym leczenia lub wybielania zębów.
Higienizacja jamy ustnej
Problemy jamy ustnej to nie tylko próchnica. To także:
- stany zapalne dziąseł,
- krwawienie z dziąseł,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- brązowe osady i przebarwienia zębów związane z dietą i paleniem papierosów.
Odpowiedzią jest higienizacja, czyli profesjonalne oczyszczania zębów za pomocą skalingu, piaskowania i polerowania. Zabiegi higienizacji warto połączyć z remineralizacją, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na działanie bakterii i kwasów. Bezpośrednio po higienizacji jamy ustnej, podczas tej samej wizyty można wykonać zabieg fotoaktywnej dezynfekcji laserowej.
Skaling, usuwanie kamienia nazębnego
Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego to zabieg dedykowany każdej osobie, bez względu na wiek, również kobietom w ciąży. Oczyszczenie powierzchni zębów ze złogów kamienia niweluje krwawienie dziąseł i przykry zapach z ust. Zabieg ten jest bezbolesny, wykonywany przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego. Scaling przeciwwskazany jest u osób posiadających rozrusznik serca.
Piaskowanie zębów
Zabieg piaskowania polega na usuwaniu osadów nazębnych mieszaniną specjalnego proszku oraz wody pod ciśnieniem. Pozostawia zęby rozjaśnione, gładkie i wolne od nieestetycznych, brązowych osadów.
Jest to zabieg bezbolesny, jednakże przeciwwskazaniem do jego wykonania są choroby układu oddechowego, takie jak astma lub pylica, alergia na jakikolwiek składnik proszku, zaawansowany stan zapalny i choroby dziąseł oraz urazy i rany w obrębie jamy ustnej.
Rozjaśnianie
Higienizacja sama w sobie pozwala rozjaśnić zęby, jednak jeśli uzyskany efekt nie będzie wystarczający, proponujemy zabieg rozjaśniający. Pozwala on uzyskać bielsze zęby w ciągu 20 minut, a efekt utrzymuje się do kilku tygodni. Czynnikiem wybielającym w tym produkcie jest tlen singletowy, który nie uszkadza szkliwa i nie wywołuje nadwrażliwości. Nie trzeba też przestrzegać białej diety.
korzyści
BEZBOLESNOŚĆ- zabieg higienizacji nie wiąże się z bólem, nie wymaga znieczulenia, nie jest naruszana struktura zębów.
ZAPOBIEGANIE POWAŻNYM SCHORZENIOM i SZYBKIE REAGOWANIE- podczas higienizacji zdarza się, że lekarz dostrzega nieprawidłowości, których Pacjent nie był świadomy. Dzięki temu specjalista jest w stanie szybko reagować i zapobiegać chorobom jamy ustnej i organizmu.
ROZJAŚNIENIE ZĘBÓW- zwykła higienizacja może rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów.
HIGIENA JAMY USTNEJ- higienizację powinno się wykonywać dwa razy do roku w celach nie tylko estetycznych, ale przede wszystkim dla zdrowia przyzębia, a tym samym całego organizmu!
na czym polega zabieg?
Skaling polega na usuwaniu płytki bakteryjnej i kamienia z powierzchni zębów za pomocą ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Końcówka skalera przyłożona do złogów nazębnych wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co prowadzi do odpadnięcia kamienia z powierzchni szkliwa.
Piaskowanie natomiast umożliwia usunięcie osadu i powierzchniowych przebarwień za pomocą piaskarki, która wyrzuca pod dużym ciśnieniem mieszankę wody i specjalnego piasku. Dzięki polerowaniu powierzchni zęba utrudnione jest powtórne osadzanie się kamienia nazębnego, a Pacjent ma uczucie gładkości zębów i delikatnego ich rozjaśnienia.
szczegóły
O poprawną higienę jamy ustnej należy dbać zawsze – jednak nie dotyczy to wyłącznie szczotkowania zębów i ich płukania każdego ranka i wieczoru. Profilaktyka obejmuje również wykonywanie zabiegów obejmujących skaling, piaskowanie, polerowanie, remineralizację oraz fotoaktywną dezynfekcję laserową.
po zabiegu
Od razu można wrócić do codziennych czynności. Znieczulenie nie jest używane. Jedynie po higienizacji i remineralizacji nie powinno się jeść i pić przez około 2h, unikać barwiących i kwaśnych produktów w dniu zabiegu.