body
Laryngologia

Laserowe leczenie chrapania

Opis

Chrapanie stanowi bardzo powszechną, zasadniczo niepożądaną postać zaburzeń oddychania podczas snu. Do występowania chrapania może przyczynić się kilka czynników, w tym przekrwienie błony śluzowej nosa, budowa anatomiczna jamy ustnej pacjenta, otyłość, stosowanie środków nasennych i innych leków, palenie, spożywanie alkoholu. Do chrapania dochodzi przy fizycznym zablokowaniu przepływu powietrza przez usta i nos. 

Efekt ten może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym zablokowaniem przewodów nosowych w sezonie sprzyjającym alergii, stanem zapalnym zatok, deformacjami (jak np. skrzywienie przegrody nosowej, polipy w nosie), słabym napięciem mięśniowym gardła i języka, przerostem tkanek w gardle, powiększeniem migdałków, w tym migdałka gardłowego, długim podniebieniem miękkim lub języczkiem.

Osoby chrapiące cierpią też dość często na obturacyjny bezdech senny, czyli bezdech spowodowany wielokrotnym zamykaniem się górnych dróg oddechowych w czasie snu. Podczas epizodu bezdechu pacjent oddycha z trudem, z koniecznością przywracania oddechu, co często wiąże się z budzeniem się i przerywanym snem. Do objawów bezdechu sennego zalicza się wybudzanie, chrapanie, krztuszenie się, refluks przełykowy, moczenie nocne i silne poty. Liczne badania potwierdziły, że zespół obturacyjnego bezdechu sennego znacząco podwyższa ryzyko udaru lub zgonu z innej przyczyny, który to wzrost ryzyka jest niezależny od innych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie.

Wielu pacjentów cierpiących z powodu chrapania i bezdechu sennego doświadcza senności w ciągu dnia, porannych bólów głowy, zachowań automatycznych, wahań nastroju, zaburzeń funkcji seksualnych, a nawet zaników pamięci krótkotrwałej i omamów pochodzenia sennego. Już same te objawy stanowią wystarczający powód do skonsultowania się z lekarzem, gdy natomiast występują łącznie z nadciśnieniem, wynikające stąd zagrożenia dla zdrowia pacjenta wymagają oceny przez lekarza.

Zastosowanie specjalnego lasera do leczenia zaburzeń oddychania podczas snu, w tym w szczególności chrapania i bezdechu sennego, to nieinwazyjna terapia oparta o efekt fototermicznego obkurczania się i zacieśniania języczka, podniebienia miękkiego oraz otaczających je błon śluzowych w części ustnej gardła.

  • nieinwazyjny i bezkrwawy zabieg – nie wiąże się z nakłuciami ani nacięciami, tkanka jest obkurczana przez ablację
  • bezbolesny – nie wymaga znieczulenia i nie towarzyszą mu doznania bólowe
  • bez okresu rekonwalescencji – od razu po zabiegu można wrócić do codziennych czynności
  • skuteczny – efekty tego bezinwazyjnego zabiegu utrzymują się przez około 2 lata

Przebieg

Leczenie zaburzeń oddychania podczas snu laserem działa na zasadzie fototermicznego obkurczania wybranych błon śluzowych w obrębie jamy ustnej i gardła. Energia lasera Er:YAG 2940 nm jest dostarczana do żądanych miejsc w jamie ustnej i gardle z użyciem specjalnej głowicy. Wiązka laserowa wywołuje w tkankach efekt termiczny powodując remodelowanie kolagenu, a w rezultacie obkurczanie się błony śluzowej podniebienia miękkiego i łuków podniebiennych.

 

Wskazanie

  • chrapanie
  • bezdech senny

Po zabiegu

Może wystąpić niewielki obrzęk, uczucie drapania i pieczenia jak podczas infekcji gardła. Efekt likwidacji chrapania pojawia się stopniowo, pierwsze zmiany można zauważyć po miesiącu. Już po pierwszym zabiegu jest widoczna poprawa jednak zalecamy wykonanie serii 3 zabiegów w okresie 6 tygodni. Po zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort związany z podrażnieniem gardła, który ustępuje po kilku godzinach.

 

Zalecenia

  • nie pić gorących napojów i nie spożywać gorących ani ostrych potraw przez 1-3 dni po zabiegu
  • nie pić alkoholu do 3 dni po zabiegu
  • w przypadku uczucia podrażnienia lub suchości w gardle pić siemię lniane
  • jeśli pacjent miał kiedykolwiek opryszczkę zleca się przyjmowanie preparatu przeciwwirusowego Heviran 3x400mg przez 3 dni

 

Przeciwwskazania

  • ciąża
  • cukrzyca
  • rozrusznik serca
  • zaburzenia krzepnięcia
  • padaczka
  • aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne
  • stosowanie niektórych leków: leków obniżających krzepliwość krwi, sterydów, leków fotouczulających, np. niektórych antybiotyków ( tetracykliny, doksycykliny), retinoidów

 

Lekarze wykonujący zabieg

Lek. dentysta Anna Wołowiec-Wojciechowska

DOROTA MIĘTKIEWSKA-LESZNIEWSKA
dr n. med., specjalista laryngolog

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.