Chrapanie stanowi bardzo powszechną, zasadniczo niepożądaną postać zaburzeń oddychania podczas snu. Do występowania chrapania może przyczynić się kilka czynników, w tym przekrwienie błony śluzowej nosa, budowa anatomiczna jamy ustnej pacjenta, otyłość, stosowanie środków nasennych i innych leków, palenie, spożywanie alkoholu. Do chrapania dochodzi przy fizycznym zablokowaniu przepływu powietrza przez usta i nos. Efekt ten może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym zablokowaniem przewodów nosowych w sezonie sprzyjającym alergii, stanem zapalnym zatok, deformacjami (jak np. skrzywienie przegrody nosowej, polipy w nosie), słabym napięciem mięśniowym gardła i języka, przerostem tkanek w gardle, powiększeniem migdałków, w tym migdałka gardłowego, długim podniebieniem miękkim lub języczkiem.
Osoby chrapiące cierpią też dość często na obturacyjny bezdech senny, czyli bezdech spowodowany wielokrotnym zamykaniem się górnych dróg oddechowych w czasie snu. Podczas epizodu bezdechu pacjent oddycha z trudem, z koniecznością przywracania oddechu, co często wiąże się z budzeniem się i przerywanym snem. Do objawów bezdechu sennego zalicza się wybudzanie, chrapanie, krztuszenie się, refluks przełykowy, moczenie nocne i silne poty. Liczne badania potwierdziły, że zespół obturacyjnego bezdechu sennego znacząco podwyższa ryzyko udaru lub zgonu z innej przyczyny, który to wzrost ryzyka jest niezależny od innych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie.
Wielu pacjentów cierpiących z powodu chrapania i bezdechu sennego doświadcza senności w ciągu dnia, porannych bólów głowy, zachowań automatycznych, wahań nastroju, zaburzeń funkcji seksualnych, a nawet zaników pamięci krótkotrwałej i omamów pochodzenia sennego. Już same te objawy stanowią wystarczający powód do skonsultowania się z lekarzem, gdy natomiast występują łącznie z nadciśnieniem, wynikające stąd zagrożenia dla zdrowia pacjenta wymagają oceny przez lekarza.
korzyści
Nieinwazyjny i bezkrwawy zabieg- nie wiąże się z nakłuciami ani nacięciami, tkanka jest obkurczana przez ablację
Bezbolesny- nie wymaga znieczulenia i nie towarzyszą mu doznania bólowe
Bez okresu rekonwalescencji- od razu po zabiegu można wrócić do codziennych czynności
Skuteczny- Efekty tego bezinwazyjnego zabiegu utrzymują się przez około 2 lata
na czym polega zabieg?
Zastosowanie specjalnego lasera do leczenia zaburzeń oddychania podczas snu, w tym w szczególności chrapania i bezdechu sennego, to nieinwazyjna terapia oparta o efekt fototermicznego obkurczania się i zacieśniania języczka, podniebienia miękkiego oraz otaczających je błon śluzowych w części ustnej gardła.
szczegóły
Leczenie zaburzeń oddychania podczas snu laserem działa na zasadzie fototermicznego obkurczania wybranych błon śluzowych w obrębie jamy ustnej i gardła. Energia lasera Er:YAG 2940 nm jest dostarczana do żądanych miejsc w jamie ustnej i gardle z użyciem specjalnej głowicy. Laser po włączeniu podaje energię cieplną do błony śluzowej, powodując remodelowanie kolagenu, a w rezultacie obkurczanie się błony śluzowej w jamie ustnej i gardle.
po zabiegu
Może wystąpić obrzęk, uczucie drapania i pieczenia jak po zjedzeniu bardzo ostrej potrawy. Efekt likwidacji chrapania pojawia się stopniowo, pierwsze zmiany można zauważyć po miesiącu. Już po pierwszym zabiegu jest widoczna znaczna poprawa jednak zalecamy wykonanie serii 3 zabiegów w okresie 6 tygodni. Po zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort związany z podrażnieniem gardła, który ustępuje po kilku dniach.
wskazania
chrapanie
bezdech senny
przeciwwskazania
- Ciąża
- Cukrzyca
- Rozrusznik serca
- Zaburzenia krzepnięcia
- Padaczka
- Aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne
- Stosowanie niektórych leków: leków obniżających krzepliwość krwi, sterydów, leków fotouczulających, np. niektórych antybiotyków ( tetracykliny, doksycykliny), retinoidów