Duże nadzieje w walce łysieniem daje najnowsze zastosowanie lasera erbowo-yagowego w trybie SMOOTH. Bezbolesny zabieg laserowy przywraca nawet 75% gęstości włosów.

na czym polega zabieg?

Pacjent powinien zgłosić się do gabinetu ze świeżo umytą głową. Obszar zabiegowy, gdzie występuje przerzedzenie włosów, naświetlany jest serią bezbolesnych strzałów lasera. Każde przejście wykonywane jest dwukierunkowo płynnym ruchem. Takich przejść wykonuje się 4-6 na każdym wyznaczonym obszarze.

Po zabiegu pacjent powinien nawilżać skórę głowy, stosując nawilżające szampony serum lub kremy. Po laseroterapii skóra może być sucha i łuszcząca. Może być odczuwane delikatne, krótkotrwałe pieczenie, szczególnie przy myciu i dotykaniu. Utrzymuje się do paru godzin po zabiegu. Może też być widoczne delikatne zbielenie naskórka i jego złuszczanie.

szczegóły

Zabieg laserowy Er: YAG w trybie SMOOTH wywołuje w skórze efekt termiczny. Równomiernie podgrzewa głębsze jej warstwy do 65 stopni Celsjusza bez naruszenia ciągłości naskórka. Daje to aż trzy korzyści:

  1. Pod wpływem szoku termicznego zwiększa się dopływ krwi do „uśpionych” mieszków włosowych. Gwałtowna reakcja poprawia dotlenienie i odżywienie brodawek włosowych, a mieszki włosowe zyskują energię do wytwarzania pełnowartościowych włosów.
  1. Super-długie impulsy w trybie SMOOTH pobudzają uwolnienie czynników wzrostu (TGFB3 i EGF). To także ma ogromne znaczenie dla wytworzenia włosów dobrej jakości.
  1. Zabieg poprawia regenerację naskórka. Przyspieszona wymiana komórek naskórka powoduje, że szybciej regenerują się i wzrastają mieszki włosowe, osłabione przez androgeny.

Podstawowa laseroterapia łysienia w trybie SMOOTH składa się z 4 zabiegów co 2-3 tygodnie. U niektórych osób zaleca się wykonanie 1-2 dodatkowych powtórzeń co kolejne 2-4 tygodnie. Następnie wskazane są jednorazowe zabiegi przypominające co 6-12 miesięcy.

po zabiegu

Ponieważ laser działa nieablacyjnie, nie ma przerwania ciągłości naskórka. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga chłodzenia czy znieczulenia. U niektórych pacjentów może wystąpić krótkotrwałay rumień (ok. pół godziny po zbiegu), który mija w ciągu jednego dnia. Przed kolejnymi zabiegami podaje się wtedy lek przeciwhistaminowy. Tylko część pacjentów zgłasza, że w trakcie mycia włosów w dniu zabiegu skóra głowy jest bardziej tkliwa. U większości natomiast występuje krótkotrwałe łuszczenie skóry głowy (najczęściej 2-3 dni po zabiegu), co wynika z przyspieszonej regeneracji naskórka.

wskazania

łysienie niebliznowaciejące, głównie androgenowe i plackowate

przerzedzenie zarostu lub brwi

przeciwwskazania

  • ciąża i karmienie piersią,
  • leki światłouczulające (tetracykliny, retinoidy),
  • padaczka,
  • przebyte lub obecne stany nowotworowe,
  • aktywne infekcje i stany zapalne
  • opryszczka