Zależnie od rodzaju peelingu celem leczenia jest poprawa struktury i funkcji skóry. Efekty działania substancji aktywnych w peelingach to regeneracja, stymulacja skóry do odnowy, pobudzenie procesów neokolagenezy, regulacja metabolizmu komórek, usunięcie martwego naskórka, poprawa nawilżenia oraz regulacja łojotoku, rozjaśnienie przebarwień, spłycenie blizn, rozstępów i rozszerzonych porów oraz drobnych zmarszczek. To także działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałające uszkodzeniom wywoływanym przez wolne rodniki. Skutkuje to rozjaśnieniem, odświeżeniem i wyrównaniem kolorytu i faktury skóry, a także poprawą jej jędrności, napięcia i elastyczności.
korzyści
SZYBKOŚĆ WYKONANIA– zabieg trwa od 15-30 minut i powinien być wykonywany co około 2-4 tygodnie w zalecanej serii. Terapia peelingami jest dzięki temu mało absorbująca dla pacjenta.
NATYCHMIASTOWE EFEKTY– pierwsze efekty zabiegu można zauważyć tuż po nim. Skóra staje się bardziej napięta i promienna. Z każdym zabiegiem efekt ten narasta, poprawia się nawilżenie i reguluje funkcjonowanie skóry.
BEZPIECZEŃSTWO– dzięki rozwojowi technologii współcześnie używane peelingi są bardzo bezpieczne i większość z nich może być stosowana całorocznie.
UZUPEŁNIENIE LECZENIA NIEKTÓRYCH SCHORZEŃ DERMATOLOGICZNYCH– np. trądziku pospolitego i jego powikłań, trądziku różowatego, melasmy, fotostarzenia, rogowacenia przymieszkowego, blizn i rozstępów.
na czym polega zabieg?
Wizyta rozpoczyna się wywiadem lekarskim, badaniem i dobraniem odpowiedniego dla skóry pacjenta peelingu. Następnie okolica zabiegowa jest oczyszczana płynem micelarnym (demakijaż) oraz preparatem odtłuszczającym. Usunięcie warstwy sebum pozwala zintensyfikować działanie peelingu. Kolejnym krokiem jest nałożenie peelingu- mogą towarzyszyć temu odczucia takie jak mrowienie, pieczenie, uczucie ściągnięcia skóry, łzawienie lub drażniący zapach. Podobne objawy występują w przypadku użycia silniejszych peelingów np. TCA. Peeling pozostawiany jest na skórze od kilku do kilkunastu minut, a następnie neutralizowany. Tej czynności również może towarzyszyć uczucie pieczenia- dzieje sie tak, ponieważ następuje gwałtowna zmiana pH. Trwa to jednak bardzo krótko.
szczegóły
Ze względu na głębokość działania peelingi dzielimy na:
Powierzchowne – działają jedynie na wierzchnie warstwy naskórka: rogową i ziarnistą. Zaliczamy do nich np. kwas glikolowy do 35%, kwas migdałowy, pirogronowy, azelainowy. Tego rodzaju peelingi wykonywane są w gabinetach kosmetycznych.
Średniogłębokie – docierają do warstwy podnaskórkowej, czyli do miejsca, gdzie naskórek łączy się ze skórą właściwą. Pobudzają fibroblasty, produkcję kolagenu i elastyny oraz wzrost czynników nawilżania skóry. Są to peelingi z użyciem TCA, AHA w stężeniach 50 – 70%. Wykonywane są ambulatoryjnie w gabinetach lekarskich.
Głębokie – dochodzą do skóry właściwej, wykonuje się je przy użyciu fenolu lub lasera. Regeneracja po nich trwa około miesią
*KWAS SALICYLOWY – (BETAHYDROKSYKWAS) wywołuje powierzchowne i bardzo delikatne złuszczanie, co wpływa na odnowę naskórka. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, zmniejsza łojotok, powierzchowne przebarwienia, ułatwia penetrację innych związków aktywnych. Stosowany w trądziku pospolitym, różowatym, zapaleniu mieszków włosowych
*PEELING PIROGRONOWY – alfa-ketokwas, w roztworze wodnym ulega przekształceniu do kwasu mlekowego o właściwościach regulujących łojotok, nawilżających, antyseptycznych i przeciwzaskórnikowych. Stymuluje syntezę kolagenu, elastyny i glikoprotein w większym stopniu niż kwas glikolowy. Zalecany w leczeniu trądziku grudkowo – zaskórnikowego, również aktywnego, łojotoku, wiotkości skóry, drobnych zmarszczek i przebarwień.
*PEELING MIGDAŁOWY – oddziałuje na skórę nie wywołując rumienia ani uczucia pieczenia. Powoduje stopniowe, bardzo delikatne złuszczanie. Może być stosowany w trądziku różowatym i na skórę wrażliwą, a także latem. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, aktywuje procesy regeneracji komórek. Poprzez głęboką penetrację do mieszków włosowo-łojowych odblokowuje pory, likwiduje zaskórniki i reguluje łojotok. Ma też działanie bakteriostatyczne. Jest pomocny w leczeniu trądziku, rozjaśnianiu przebarwień, spłycaniu drobnych zmarszczek.
*GLYKOPEEL (zawiera 70 % kwas glikolowy, czynniki wybielające – kwas kojowy i ekstrakt z mącznicy lekarskiej, naturalne związki łagodzące podrażnienia – ekstrakt z morwy białej oraz witaminy: A, C, i E, które optymalizują działanie peelingu). Wskazania – jak wyżej, rzadziej wywołuje podrażnienia, lepsze działanie rozjaśniające i odmładzające.
*AZELAC – (kwas azelainowy) peeling reguluje wydzielanie sebum, redukuje zaskórniki i grudki, rozjaśnia przebarwienia, w tym pozapalne. Wskazany dla skóry trądzikowej i naczynkowej (trądzik pospolity i różowaty ). Zabieg można powtarzać co 7 – 14 dni, min. 4 razy, niezależnie od pory roku.
*PEELING TRÓJCHLOROOCTOWY (TCA CHELATOWE; EASY TCA PEEL) Pozwala na kontrolowane złuszczanie naskórka na różnych głębokościach, zależnie od użytego stężenia kwasu i ilości nałożonych warstw. Daje szczególnie dobre efekty w spłycaniu blizn potrądzikowych, rozstępów, redukcji zmarszczek i przebarwień.
Po zabiegu występuje intensywne złuszczanie ( do ok. tygodnia). Easy TCA Pain Control – to nowa ulepszona formuła peeligu Easy TCA, dzięki której można uzyskać jeszcze lepsze efekty w przypadku głębokich przebarwień i drobnych zmarszczek bez odczuć bólowych towarzyszących terapii kwasem trójchlorooctowym.
*Ferulac Peel (Plus) to najnowszej generacji peeling odmładzający wykorzystujący nanotechnologię Lipoceutical oraz technologię liposomów. Zastosowanie tych dwóch zaawansowanych technologii pozwala osiągnąć maksymalne rezultaty – skóra wygląda na wyraźnie młodszą! Zaletą peelingu jest silne działanie przy braku lub niewielkich jedynie skutkach ubocznych.
Składniki aktywne peelingu (kwas ferulowy, floretyna, retinol, kwasy AHA, witaminy A, C, E) działają przeciwzmarszczkowo, chronią przed uszkodzeniami słonecznymi, wygładzają i nawilżają skórę, rozjaśniają przebarwienia posłoneczne i pozapalne oraz silnie stymulują skórę do regeneracji.
*DNA Recovery Peel System Najświeższa nowość w dziedzinie medycznych peelingów nanotechnologicznych! Zamknięte w liposomach składniki aktywne działają w skórze właściwej na poziomie DNA komórek, chroniąc je przed uszkodzeniami powodowanymi przez UV i naprawiając powstałe już uszkodzenia. Peeling zapobiega więc fotostarzeniu się skóry, powstawaniu nowotworów i stanów przedrakowych skóry, a także przebarwień. Wspomaga leczenie trądziku różowatego. Chroni i odmładza skórę, poprawia jej napięcie, koloryt i blask.
DNA RECOVERY PEEL to peeling złożony z kilku synergistycznie działających składników:
- kwas ferulowy – chroni skórę przed skutkami oddziaływania promieniowania UVA i UVB. Zapoczątkowuje i wspomaga działanie innych fotoprotektorów. Pomaga minimalizować uszkodzenia w komórkach skóry spowodowane działaniem promieniowania UVA i UVB, chroniąc komórkowe DNA. Neutralizuje wolne rodniki i wzmacnia działanie antyoksydantów- witaminy E i C. Redukuje zapalenie i rumień wywołany przez proces oksydacyjny (utleniający) zachodzący w skórze przy współudziale wolnych rodników. Hamuje działanie tyrozynazy zmniejszając ryzyko przebarwień.
- retinol – stymuluje proliferację keratynocytów. Chroni, naprawia i pobudza produkcję włókien kolagenu. Moduluje aktywność zmienionych melanocytów.
czynniki wzrostu ( EGF, TGF- beta2) – stymulują aktywność fibroblastów i keratynocytów. Pobudzają, zwiększają i przyspieszają naprawę naskórka oraz syntezę kolagenu. - enzymy naprawcze DNA (fotoliaza, endonukleaza, egzonukleaza) – naprawa uszkodzeń (powstałych w wyniku działania wolnych rodników ), zmian w budowie zasad azotowych nici DNA
- cynk i aminokwasy – stabilizują nici DNA
*JPX3Bio – to preparat do przeprowadzenia zabiegów peelingujących, który ma właściwości rozjaśniające przebarwienia, rozświetlające, napinające, redukujące powierzchniowe zmarszczki i nawilżające. Działa odmładzająco stymulując procesy odnowy i regeneracji w głębokich warstwach skóry właściwej, wspomagając produkcję kolagenu oraz wspiera walkę z trądzikiem i zaskórnikami. Za sprawą mieszanki kwasów : monochlorooctowego, migdałowego, kojowego oraz antyoksydantów zawartych w produkcie, uzyskujemy, w sposób nieinwazyjny rozjaśnioną, gładką, napiętą oraz odświeżoną skórę. Efekty widoczne są już po pierwszym zastosowaniu produktu. JPX3 Bio jest idealny do stosowania przez cały rok, bez obaw zaczerwienienia czy intensywnego łuszczenia. Zabieg trwa około 30 minut. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. Nie ma przeciwwskazań do nakładania makijażu. Zastosowanie 1 x na 14-30 dni 3-4 razy.
*Tranex Retipeel – regeneruje, wygładza, usuwa przebarwienia i efekty fotostarzenia, redukuje drobne zmarszczki, rozstępy, rozszerzone pory, blizny i przebarwienia potrądzikowe, rozświetla, nawilża skórę, poprawia jej koloryt i fakturę, aktywuje procesy niszczenia wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie, uszkodzenia komórek skóry i zmiany patologiczne.
To unikalna formuła łącząca kwas traneksaminowy i retinol z najskuteczniejszymi składnikami wspomagającymi walkę ze starzeniem się skóry i jej depigmentacją: propionian retinylu,glukozyd askorbylu, nikotynamid, kwas cytrynowy, kwas winowy, wyciąg z rumianku, wyciąg z wierzbownicy, enzym Bacillus Ferment.
Po zabiegu występuje złuszczanie naskórka. Najlepsze efekty daje seria 4-5 zabiegów w odstępach miesięcznych.
po zabiegu
Skóra może być lekko zaróżowiona, napięta i wrażliwa, może towarzyszyć uczucie lekkiego chłodu. Może również wystąpić złuszczanie, szczególnie w 3-4 dniu od zabiegu. Ważne jest, aby w tym czasie powstrzymać się od dodatkowego usuwania martwego naskórka kosmetykami lub odrywania palcami (skubania), ponieważ może to prowadzić do powstania przebarwień. Istotna jest również ochrona przed słońcem- zaleca się stosowanie filtrow ochronnych SPF 50+ co 3-4 godziny.
Po zabiegu można nałożyć makijaż i wrócić do codziennych czynności. W przypadku większości peelingów nie występują negatywne skutki uboczne, jedynie pozytywny efekt. Wyjątkiem jest TCA, który działa głęboko i silnie wpływa na skórę, mobilizując ją do odnowy i regeneracji. Daje najlepsze rezultaty, ale też skutki uboczne (takie jak złuszczanie i wrażliwość skóry) są najbardziej dotkliwe. Może wystąpić również tymczasowa zmiana kolorytu- martwy naskórek staje się ciemniejszy. Jednak po jego złuszczeniu odsłonięta cera jest gładka, promienna i jednolita. Do momentu osiągnięca tego efektu skóra będzie wyraźnie zmieniona, co bardzo ciężko ukryć pod makijażem, dlatego zalecamy przez pierwsze dni do tygodnia po zabiegu nie planować wielkich wyjść.
wskazania
- poprawa jakości skóry
- blizny potrądzikowe
- przebarwienia
- szary koloryt skóry
- trądzik
- trądzik różowaty (wybrane peelingi)
- antyoksydacja
- poprawa napięcia i nawilżenia skóry
- zmarszczki
- rozszerzone pory
przeciwwskazania
- ciąża, okres karmienia
- otwarte rany, naruszenie ciągłości naskórka
- czynne infekcje skóry, w tym opryszczka
- alergie skórne
- retinoidy stosowane doustnie
- skłonność do powstawania bliznowców
- zabiegi laserowe