Mezoterapia to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę małych dawek mieszaniny substancji leczniczych zwanych koktajlami. Ich skład dobierany jest indywidualnie, zależnie od wskazań. Za pomocą mezoterapii możemy poprawiać nawilżenie i jakość skóry, rewitalizować ją, stymulować regenerację; leczyć wypadanie włosów i cellulit, cienie i worki pod oczami, rozjaśniać przebarwienia.
Na każdy problem działamy innymi, odpowiednio dobranymi środkami. Są to np. koktajle witaminowe, kwas hialuronowy, peptydy biomimetyczne, aminokwasy, koenzymy itd.
Mezoterapia to także profilaktyka i podtrzymanie efektów wcześniejszych kuracji. Terapia jest małoinwazyjna.
Zabieg może być przeprowadzony tylko przez lekarza.
Zaleca się wykonanie kilku zabiegów w serii
na czym polega zabieg?
Mezoterapia polega na śródskórnym (lub podskórnym w przypadku cellulitu) wprowadzeniu niewielkich dawek substancji leczniczych bardzo cienką igłą. Gęstość i ilość nakłuć uzależniona jest od miejsca przeprowadzania zabiegu, celu leczenia i rodzaju preparatu, np. koktajle służące nawilżeniu i kondycjonowaniu skóry twarzy podajemy gęsto, szczególnie w okolicy oczu. Przy mezoterapii skóry głowy nakłuć jest mniej a odstępy między nimi są nieco większe.
Przed zabiegiem nakładamy znieczulenie w postaci maści (z wyjątkiem skóry głowy).
szczegóły
Mezoterapia w nawilżaniu i rewitalizacji skóry. Istotą mezoterapii jest nakłucie, którego efektem w tkankach jest stymulacja procesu gojenia, dodatkowo wstrzyknięcie substancji biorewitalizujących odżywia skórę, regeneruje ją, stymuluje naprawę komórek, spowalnia procesy starzenia i powoduje zwiększenie ilości włókien podporowych- kolagenu i elastyny.
Wskazana w przypadku utraty jędrności, wiotkości skóry, drobnych zmarszczkach, jako zabieg regenerujący skórę po nadmiernej ekspozycji na słońce, mróz, po porodzie, wyczerpujących chorobach, u palących papierosy i jako profilaktyka antystarzeniowa.
Najczęściej ostrzykiwane okolice to twarz, powieki, szyja, dekolt, piersi i grzbiety dłoni.
Mezoterapia w leczeniu wypadania włosów:
Skuteczna w terapii łysienia androgenowego, wypadania włosów na skutek ubogiej diety, zmian hormonalnych w okresie ciąży i laktacji oraz osłabienia struktury włosów.
W koktajlach wykorzystuje się preparaty poprawiające mikrokrążenie skóry głowy, przeciwzapalne i odżywcze: peptydy biomimetyczne, kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, sole mineralne, koenzymy, kwas polideoksyrybonukleinowy i inne.
Celem leczenia jest poprawa kondycji włosów, zahamowanie ich wypadania i uzyskanie odrostu. Zabiegi mezoterapii skóry głowy w leczeniu łysienia można łączyć z karboksyterapią, mikronakłuwaniem lub laserem erbowo-yagowym.
Częstotliwość zabiegów jest indywidualnie ustalana przez lekarza i może się różnić, ale poglądowo zaleca się:
- faza uderzeniowa: 1 zabieg co 2 tygodnie 4 razy;
- faza pielęgnacyjna: 1 zabieg co miesiąc 1 – 2 razy;
- faza podtrzymująca: 1 zabieg co pół roku.
Mezoterapia w leczeniu cellulitu:
W wyniku leczenia następuje poprawa mikrokrążenia w tkance podskórnej i wzmożenie metabolizmu i detoksykacji tkanki tłuszczowej.
W koktajlach stosuje się peptydy biomimetyczne, L-karnitynę, kofeinę, rutynę, prokainę, nostrzyk, wyciąg z karczocha i enzymy lipolityczne (czyli rozkładające tłuszcz).
Mezoterapia w leczeniu rozstępów:
W zabiegach mezoterapii rozstępów wykorzystuje się preparaty biorewitalizujące i poprawiające napięcie skóry. Oczekujemy spłycenia rozstępów i zbliżenia ich koloru do odcienia zdrowej skóry. Ostrzykiwać można już świeże rozstępy (do 2 lat od powstania) jeszcze różowe.
Mezoterapia w leczeniu przebarwień:
Koktajle te mają za zadanie regenerowanie skóry i przywracanie jej jednolitego kolorytu. Szczególnie polecane w okresie słonecznym osobom mającym skłonności do hiperpigmentacji. Zalecane do stosowania w obrębie twarzy, szyi i dekoltu.
Mezoterapia w okolicy oka
Zależnie od składu preparatu rozjaśnia i nawilża skórę wokół oczu, redukuje cienie pod oczami, spłyca zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu oraz poprawia elastyczność skóry.
Składnikami preparatów do mezoterapii okolic oczu są np. kwas hialuronowy, peptydy biomimetyczne, antyutleniacze, składniki mineralne , witaminy, aminokwasy, flawonoidy, saponiny, polifenole.
po zabiegu
W dniu zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona i delikatnie obrzęknięta, jeśli używany preparat jest w postaci żelu, są widoczne drobne grudeczki, stanowiące depozyt skórny leku. Grudki utrzymują się 1-2 dni. Mogą pojawić się małe siniaczki, które utrzymują się parę dni. Dla zminimalizowania ryzyka powstania krwiaczków, nie należy stosować aspiryny i innych leków obniżających krzepliwość krwi 2 tygodnie przed zabiegiem.
W dniu zabiegu nie jest wskazane nakładanie makijażu (przynajmniej przez 2-3h), przez kilka dni nie należy korzystać z basenu. Zalecamy delikatne preparayty myjące oraz kremy kojące i regenerujące skórę.
wskazania
- regeneracja, nawilżenie, odmłodzenie skóry
- cienie i worki pod oczami
- rozstępy
- cellulit
- wypadanie włosów
- przebarwienia
przeciwwskazania
- aktywne infekcje
(w tym opryszczka) - alergia na składnik preparatu
- choroby autoimmunologiczne
- cukrzyca
- ciąża i karmienie