body
Medycyna estetyczna

Mezoterapia

Opis

Mezoterapia to innowacyjna procedura medyczna, która opiera się na wstrzykiwaniu niewielkich ilości specjalnie dobranych substancji leczniczych, nazywanych koktajlami śródskórnie lub podskórnie w przypadku cellulitu. Kompozycja tych substancji jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem jego konkretnych problemów skórnych.

Dzięki mezoterapii mamy możliwość poprawy kondycji skóry w wielu aspektach, takich jak nawilżenie, ogólna jakość, rewitalizacja, stymulacja procesów regeneracyjnych. Zabieg ten sprawdza się również w leczeniu problemów takich jak wypadanie włosów, cellulit oraz cienie i worki pod oczami.

Kluczem do sukcesu mezoterapii jest wybór odpowiednich substancji leczniczych, które mogą obejmować koktajle witaminowe, kwas hialuronowy, peptydy biomimetyczne, aminokwasy, koenzymy i wiele innych. Każdy problem skórny wymaga innego podejścia, dlatego preparaty są dobrane precyzyjnie.

Mezoterapia to także skuteczna metoda profilaktyki oraz utrzymania efektów poprzednich terapii. Procedura jest stosunkowo małoinwazyjna, co oznacza, że nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.

Zaleca się przeprowadzenie kilku zabiegów w serii, aby osiągnąć pożądane efekty.

Mezoterapia w nawilżaniu i rewitalizacji skóry

Istotą mezoterapii jest nakłucie, którego efektem w tkankach jest stymulacja procesu gojenia, dodatkowo wstrzyknięcie substancji biorewitalizujących odżywia skórę, regeneruje ją, stymuluje naprawę komórek, spowalnia procesy starzenia i powoduje zwiększenie ilości włókien podporowych- kolagenu i elastyny.

Wskazana w przypadku utraty jędrności, wiotkości skóry, drobnych zmarszczkach, jako zabieg regenerujący skórę po nadmiernej ekspozycji na słońce, mróz, po porodzie, wyczerpujących chorobach, u palących papierosy i jako profilaktyka antystarzeniowa.

Najczęściej ostrzykiwane okolice to twarz, powieki, szyja, dekolt, piersi i grzbiety dłoni.

Mezoterapia w leczeniu wypadania włosów

Skuteczna w terapii łysienia androgenowego, wypadania włosów na skutek ubogiej diety, zmian hormonalnych w okresie ciąży i laktacji oraz osłabienia struktury włosów.

W koktajlach wykorzystuje się preparaty poprawiające mikrokrążenie skóry głowy, przeciwzapalne i odżywcze: peptydy biomimetyczne, kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, sole mineralne, koenzymy, kwas polideoksyrybonukleinowy i inne.

Celem leczenia jest poprawa kondycji włosów, zahamowanie ich wypadania i uzyskanie odrostu. Zabiegi mezoterapii skóry głowy w leczeniu łysienia można łączyć z karboksyterapią, mikronakłuwaniem lub stymulacją laserem erbowo-yagowym.

Częstotliwość zabiegów jest indywidualnie ustalana przez lekarza i może się różnić, ale poglądowo zaleca się:

faza uderzeniowa: 1 zabieg co 2 tygodnie 4 razy;

faza pielęgnacyjna: 1 zabieg co miesiąc 1 – 2 razy;

faza podtrzymująca: 1 zabieg co pół roku. Mezoterapia w leczeniu cellulitu:

Mezoterapia w leczeniu rozstępów

W zabiegach mezoterapii rozstępów wykorzystuje się preparaty biorewitalizujące i poprawiające napięcie skóry. Oczekujemy spłycenia rozstępów i zbliżenia ich koloru do odcienia zdrowej skóry. Ostrzykiwać można już świeże rozstępy (do 2 lat od powstania) jeszcze różowe, wtedy efekty leczenia są najlepsze.

Leczenie cellulitu

W przypadku mezoterapii w leczeniu cellulitu, poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej i przyspiesza metabolizm i usuwanie toksyn. Preparaty wykorzystywane w koktajlach zawierają m.in. peptydy biomimetyczne, L-karnitynę, kofeinę, rutynę, prokainę, ekstrakt z karczocha i enzymy lipolityczne.

W wyniku leczenia następuje poprawa mikrokrążenia w tkance podskórnej i wzmożenie metabolizmu i detoksykacji tkanki tłuszczowej. W koktajlach do mezoterapii cellulitu znajdują się m.i. peptydy biomimetyczne, L-karnityna, witaminy, mikroelementy, aminokwasy, saponiny, polifenole. enzymy lipolityczne (czyli rozkładające tłuszcz).

Mezoterapia w okolicy oka

Zależnie od składu preparatu rozjaśnia i nawilża skórę wokół oczu, redukuje cienie pod oczami, poprawia mikrokrążenie i odpływ chłonki redukując obrzęki, spłyca zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu oraz poprawia elastyczność skóry.

Składnikami preparatów do mezoterapii okolic oczu są np.  kwas hialuronowy, peptydy biomimetyczne, antyutleniacze, składniki mineralne , witaminy, aminokwasy, flawonoidy,  saponiny, polifenole.

Ile trwa zabieg? 5-30 min
Jaki jest czas rekonwalescencji? 3-5 dni
Czy zabieg jest bolesny? Zabieg wykonywany w znieczuleniu maścią, 30 min przed zabiegiem
Rekomendowana liczba zabiegów 3-4 zabiegi co 3 tygodnie
Kiedy wykonać zabieg Można wykonywać przez cały rok
Koszt zabiegu od 350 zł do 1200 zł

Jak przebiega zabieg?

Mezoterapia to technika, która polega na wprowadzeniu niewielkich ilości leczniczych substancji śródskórnie lub zależnie od wskazania podskórnie za pomocą cienkiej igły. Liczba i gęstość nakłuć zależą od konkretnej lokalizacji na ciele, celu leczenia oraz rodzaju używanego preparatu. Na przykład, jeśli celem jest nawilżenie i poprawa kondycji skóry twarzy, używa się gęstych nakłuć, zwłaszcza w okolicach oczu. W przypadku mezoterapii skóry głowy, nakłucia są rzadsze, a odstępy między nimi większe.

Przed przystąpieniem do zabiegu stosuje się znieczulający krem (z wyjątkiem obszaru skóry głowy), aby uczynić procedurę jak najmniej bolesną dla pacjenta. Dzięki tej technice możemy dostarczyć skórze niezbędne substancje lecznicze, minimalizując dyskomfort.

Komu polecamy zabieg?

Wskazaniami do zabiegu są:

  • regeneracja, nawilżenie, odmłodzenie skóry
  • cienie i worki pod oczami
  • rozstępy
  • cellulit
  • wypadanie włosów

Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu?

W dniu zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona i delikatnie obrzęknięta, jeśli używany preparat jest w postaci żelu, są widoczne drobne grudeczki, stanowiące depozyt skórny leku. Grudki utrzymują się 1-2 dni. Mogą pojawić się małe siniaczki, które utrzymują się parę dni.

Jakie są efekty?

  • poprawa kondycji włosów, zahamowanie ich wypadania i uzyskanie odrostu
  • regeneracja i stymulacja komórek do naprawy
  • silne nawilżenie
  • redukcja zmarszczek
  • redukcja cieni i worków pod oczami
  • redukcja przebarwień
  • redukcja cellulitu i rozstępów
  • spowolnienie procesu starzenia się skóry

Zalecenia po zabiegu

Dla zminimalizowania ryzyka powstania krwiaczków, nie należy stosować aspiryny i innych leków obniżających krzepliwość krwi 2 tygodnie przed zabiegiem.

W dniu zabiegu nie jest wskazane nakładanie makijażu (przynajmniej przez 2-3h), przez kilka dni nie należy korzystać z basenu. Zalecamy delikatne preparaty myjące oraz kremy kojące i regenerujące skórę.

Przeciwwskazania

  • aktywne infekcje (w tym opryszczka)
  • alergia na składnik preparatu
  • choroby autoimmunologiczne
  • cukrzyca
  • ciąża i karmienie

Lekarz wykonujący zabieg

Lek. dentysta Anna Wołowiec-Wojciechowska

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.