Peelingi chemiczne

 

Peelingi chemiczne

 

 

Pelling chemiczny– polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, wywołującym złuszczanie części naskórka i/lub skóry właściwej, a następnie regenerację, odmłodzenie i poprawę kondycji skóry. Efektem zabiegu jest zmniejszenie widoczności zmarszczek, plam barwnikowych i blizn potrądzikowych oraz nadmiernego rogowacenia skóry wywołanego przez promienie słoneczne, a także ograniczenie łojotoku i tworzenia zaskórników.

 

Ze względu na głębokość działania peelingi dzielimy na:

Powierzchowne – działają jedynie na wierzchnie warstwy naskórka: rogową i ziarnistą. Zaliczamy do nich np. kwas glikolowy do 35%. Tego rodzaju peelingi wykonywane są w gabinetach kosmetycznych.

Średniogłębokie – docierają do warstwy podnaskórkowej, czyli do miejsca, gdzie naskórek łączy się ze skórą właściwą. Pobudzają fibroblasty, produkcję kolagenu i elastyny oraz wzrost czynników nawilżania skóry. Są to peelingi z użyciem TCA, AHA w stężeniach 50 – 70%. Wykonywane są ambulatoryjnie w gabinetach lekarskich.

Głębokie – dochodzą do skóry właściwej, wykonuje się je przy użyciu fenolu lub lasera. Regeneracja po nich trwa około miesiąca.

 

 

 

Przeciwwskazania do peelingów chemicznych:

 • ciąża, okres karmienia
 • otwarte rany, naruszenie ciągłości naskórka
 • czynne infekcje skóry, w tym opryszczka
 • alergie skórne
 • retinoidy stosowane doustnie
 • skłonność do powstawania bliznowców

 

 


Po peelingu należy unikać gorąca ( sauny, jakuzzi ), energicznych ćwiczeń i przede wszystkim przebywania na słońcu ( nawet w pochmurne dni należy stosować kremy z wysokimi filtrami ochronnymi).

Peelingi, które mogą być wykonywane w okresie letnim to: migdałowy, azelainowy, argipeel, DNA Recovery Peel System. Rodzaj i głębokość peelingu oraz ilość i częstotliwość zabiegów ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta.
 

 

 

 

 

 

PRZEGLĄD PEELINGÓW CHEMICZNYCH STOSOWANYCH W ESTIME:

 

 

 Nanopeelingi  - Ferulac Peel oraz DNA Recovery Peel System

To najnowocześniejsza generacja peelingów chemicznych w nanotechnologii. W peelingach tych została wykorzystana innowacyjna technologia transportu substancji aktywnych za pomocą odpowiednich nośników z łatwością pokonujących barierę naskórkową. Nośnik ten stanowią wysokiej jakości liposomy – małe jednowarstwowe pęcherzyki o śr. 50 – 200 nm do wnętrza których wprowadzane są składniki aktywne.

Zastosowanie w peelingach technologii, w której substancja aktywna znajduje się w liposomach umożliwia:

 • zwiększenie transportu substancji aktywnych w najbardziej selektywny sposób;
 • stopniowe i długotrwałe wydzielanie substancji aktywnych;
 • zapewnia większą stabilność i ochronę substancji aktywnych;
 • dzięki zdolności stopniowego uwalniania substancji aktywnych i skutecznego ich wchłaniania wystarczy niewielka ilość preparatu, co znacznie redukuje ryzyko pojawienia się szkodliwych skutków ubocznych, takich jak zaczerwienienie, pieczenie i świąd;
 • dodatkowo fosfolipidy, z których zbudowane są liposomy zawierają lipidy fizjologiczne, które regenerują skórę i przywracają jej funkcje ochronne.

 

 

 

 


Ferulac Peel (Plus) to najnowszej generacji peeling odmładzający wykorzystujący nanotechnologię Lipoceutical oraz technologię liposomów. Zastosowanie tych dwóch zaawansowanych technologii pozwala osiągnąć maksymalne rezultaty – skóra wygląda na wyraźnie młodszą! Zaletą peelingu jest silne działanie przy braku lub niewielkich jedynie skutkach ubocznych.
Składniki aktywne peelingu (kwas ferulowy, floretyna, retinol, kwasy AHA, witaminy A, C, E) 
działają przeciwzmarszczkowo, chronią przed uszkodzeniami słonecznymi, wygładzają i nawilżają skórę, rozjaśniają przebarwienia posłoneczne i pozapalne oraz silnie stymulują skórę do regeneracji.


Wskazania do peelingu:

 • drobne zmarszczki
 • fotostarzenie
 • melasma i przebarwienie posłoneczne
 • trądzik, blizny potrądzikowe
 • rozszerzone pory
 • skóra sucha, odwodniona
 • skóra z problemami łojotokowymi i zapalnymi
 • skóra palacza


 

Szczegóły zabiegu:

Zabieg może być wykonywany o każdej porze roku, może być stosowany w trakcie kuracji  retinoidami. Nie jest bolesny, nie powoduje dyskomfortu i nie wyklucza z codziennej aktywności. W 3 – 4 dobie po zabiegu pojawia się drobnopłatkowe złuszczanie. W zależności od wskazań zalecane jest wykonanie 1 – 6 peelingów w odstępach 2 – 4 tygodniowych. Finalnym efektem leczenia jest wyraźnie wygładzona, promienna i piękna skóra smiley
 

 

 DNA Recovery Peel System Najświeższa nowość w dziedzinie medycznych peelingów nanotechnologicznych! Zamknięte w liposomach składniki aktywne działają w skórze właściwej na poziomie DNA komórek, chroniąc je przed uszkodzeniami powodowanymi przez UV i naprawiając powstałe już uszkodzenia. Peeling zapobiega więc fotostarzeniu się skóry, powstawaniu nowotworów i stanów przedrakowych skóry, a także przebarwień. Wspomaga leczenie trądziku różowatego. Chroni i odmładza skórę, poprawia jej napięcie, koloryt i blask.
 


DNA RECOVERY PEEL to peeling złożony z kilku synergistycznie działających składników:


kwas ferulowy - chroni skórę przed skutkami oddziaływania promieniowania UVA i UVB. Zapoczątkowuje i wspomaga działanie innych fotoprotektorów. Pomaga minimalizować uszkodzenia w komórkach skóry spowodowane działaniem promieniowania UVA i UVB, chroniąc komórkowe DNA. Neutralizuje wolne rodniki i wzmacnia działanie antyoksydantów- witaminy E i C. Redukuje zapalenie i rumień wywołany przez proces oksydacyjny (utleniający) zachodzący w skórze przy współudziale wolnych rodników. Hamuje działanie tyrozynazy zmniejszając ryzyko przebarwień.
retinol - stymuluje proliferację keratynocytów. Chroni, naprawia i pobudza produkcję włókien kolagenu. Moduluje aktywność zmienionych melanocytów.
czynniki wzrostu ( EGF, TGF- beta2) – stymulują aktywność fibroblastów i keratynocytów. Pobudzają, zwiększają i przyspieszają naprawę naskórka oraz syntezę kolagenu.
enzymy naprawcze DNA (fotoliaza, endonukleaza, egzonukleaza) - naprawa uszkodzeń (powstałych w wyniku działania wolnych rodników ), zmian w budowie zasad azotowych  nici DNA
cynk i aminokwasy - stabilizują nici DNA

 


Dla kogo?

DNA Recovery Peel System jest przeznaczony dla skóry często narażonej na działanie promieni słonecznych, z objawami fotostarzenia lub zapobiegawczo przed ekspozycją na promieniowanie UV. Rozwiąże również problem szarego i ziemistego kolorytu cery, drobnych zmarszczek, nierównej faktury skóry i rozszerzonych porów.

Zaleca się wykonanie kilku peelingów co 15 – 30 dni.

 

 *PEELING TRÓJCHLOROOCTOWY (TCA CHELATOWE; EASY TCA PEEL) Pozwala na kontrolowane złuszczanie naskórka na różnych głębokościach, zależnie od użytego stężenia kwasu i ilości nałożonych warstw. Daje szczególnie dobre efekty w spłycaniu blizn potrądzikowych, rozstępów, redukcji zmarszczek i przebarwień.
Po zabiegu występuje intensywne złuszczanie ( do ok. tygodnia).


Easy TCA  Pain Control – to nowa ulepszona formuła peeligu Easy TCA, dzięki której można uzyskać jeszcze lepsze efekty w przypadku głębokich przebarwień i drobnych zmarszczek bez odczuć bólowych towarzyszących terapii kwasem trójchlorooctowym.
 

 


*RETISES CT YELLOW PEEL– terapia objawów starzenia się skóry, przebarwień i rozstępów. Odżywia skórę, spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, uelastycznia i rozjaśnia skórę. Podstawowe substancje czynne: ampułki -  10% glukozyd askorbylu, 5% niacynamid; saszetki – 4% retinol, 1% propionian retinylu.
 

 


*KWAS SALICYLOWY - SALIPEEL (BETAHYDROKSYKWAS) wywołuje powierzchowne i bardzo delikatne złuszczanie, co wpływa na odnowę naskórka. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, zmniejsza łojotok, powierzchowne przebarwienia, ułatwia penetrację innych związków aktywnych. Doskonale przygotowuje skórę do zabiegów mikrodermabrazji. Stosowany w trądziku pospolitym, różowatym, zapaleniu mieszków włosowych
 


*PEELING PIROGRONOWY – alfa-ketokwas, w roztworze wodnym ulega przekształceniu do kwasu mlekowego o właściwościach regulujących łojotok, nawilżających, antyseptycznych i przeciwzaskórnikowych. Stymuluje syntezę kolagenu, elastyny i glikoprotein w większym stopniu niż kwas glikolowy. Zalecany w leczeniu trądziku grudkowo – zaskórnikowego, również aktywnego, łojotoku, wiotkości skóry, drobnych zmarszczek i przebarwień.
 

 


*PEELING MIGDAŁOWY – oddziałuje na skórę nie wywołując rumienia ani uczucia
pieczenia. Powoduje stopniowe, bardzo delikatne złuszczanie. Może być stosowany w trądziku różowatym i na skórę wrażliwą, a także latem. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, aktywuje procesy regeneracji komórek. Poprzez głęboką penetrację do mieszków włosowo-łojowych odblokowuje pory, likwiduje zaskórniki i reguluje łojotok. Ma też działanie bakteriostatyczne. Jest pomocny w leczeniu trądziku, rozjaśnianiu przebarwień, spłycaniu drobnych zmarszczek.*GLYKOPEEL (zawiera 70 % kwas glikolowy, czynniki wybielające – kwas kojowy i ekstrakt z mącznicy lekarskiej, naturalne związki łagodzące podrażnienia – ekstrakt z morwy białej oraz witaminy: A, C, i E, które optymalizują działanie peelingu). Wskazania - jak wyżej, rzadziej wywołuje podrażnienia, lepsze działanie rozjaśniające i odmładzające.*AZELAC – (kwas azelainowy) peeling reguluje wydzielanie sebum, redukuje zaskórniki i grudki, rozjaśnia przebarwienia, w tym pozapalne. Wskazany dla skóry trądzikowej i naczynkowej (trądzik pospolity i różowaty ). Zabieg można powtarzać co 7 – 14 dni, min. 4 razy, niezależnie od pory roku.
 

 


*ARGIPEEL – peeling odświeżający dla skóry bardzo wrażliwej, nietolerującej innych peeingów. Silne działanie antyoksydacyjne, rozświetlające i stymulujące neokolagenezę. Może być wykonywany o każdej porze roku. Zalecana ilość zabiegów w serii 3 – 6 co 7 – 14 dni.
 

 

Cel zabiegu:

Celem jest stumulacja skóry do odnowy, pobudzenie procesów neokolagenezy, regulacja metabolizmu komórek, usunięcie martwego naskórka, poprawa nawilżenia oraz regulacja łojotoku. Skutkuje to rozjaśnieniem, odświeżeniem i wyrównaniem kolorytu cery, a także poprawą jędrności, napięcia i elastyczności skóry.

Zaletami zabiegu są: szybkość jego wykonania, natychmiastowe efekty, brak okresu rekonwalescencji, możliwość częstego powtarzania zabiegu.

 

 

Uwaga! Aby zabieg był bezpieczny musi być wykonany przez wykwalifikowanego kosmetologa oraz z użyciem sprawdzonych, certyfikowanych preparatów. Peelingi średniogłębokie takie jak TCA może wykonać tylko lekarz!

 

 

 

 

Przebieg zabiegu:

Wizyta rozpoczyna się wywiadem lekarskim, badaniem i dobraniem odpowiedniego dla skóry pacjenta peelingu. Następnie okolica zabiegowa jest oczyszczana płynem micelarnym (demakijaż) oraz preparatem odtłuszczającym. Usunięcie warstwy sebum pozwala zintensyfikować działanie peelingu. Kolejnym krokiem jest nałożenie peelingu- mogą towarzyszyć temu odczucia takie jak mrowienie, pieczenie, uczucie ściągnięcia skóry, łzawienie lub drażniący zapach. Podobne objawy występują w przypadku użycia silniejszych peelingów np. TCA. Peeling pozostawiany jest na skórze od kilku do kilkunastu minut, a następnie neutralizowany. Tej czynności również może towarzyszyć uczucie pieczenia- dzieje sie tak, ponieważ następuje gwałtowna zmiana pH. Trwa to jednak bardzo krótko. 

 

 

 

Po zabiegu skóra może być lekko zaróżowiona, napięta i wrażliwa, może towarzyszyć uczucie lekkiego chłodu. Może również wystąpić złuszczanie, szczególnie w 3-4 dniu od zabiegu. Ważne jest, aby w tym czasie powstrzymać się od dodatkowego usuwania martwego naskórka kosmetykami lub odrywania palcami (skubania), ponieważ może to prowadzić do powstania przebarwień. Istotna jest również ochrona przed słońcem- zaleca się stosowanie filtrow ochronnych SPF 50+ co 3-4 godziny.

Po zabiegu można nałożyć makijaż i wrócić do codziennych czynności. W przypadku większości peelingów nie występują negatywne skutki uboczne, jedynie pozytywny efekt smiley. Wyjątkiem jest TCA, który działa głęboko i silnie wpływa na skórę, mobilizując ją do odnowy i regeneracji. Daje najlepsze rezultaty, ale też skutki uboczne (takie jak złuszczanie i wrażliwość skóry) są najbardziej dotkliwe. Może wystąpić również tymczasowa zmiana kolorytu- martwy naskórek staje się ciemniejszy. Jednak po jego złuszczeniu odsłonięta cera jest gładka, promienna i jednolita. Do momentu osiągnięca tego efektu skóra będzie wyraźnie zmieniona, co bardzo ciężko ukryć pod makijażem, dlatego zalecamy przez pierwsze dni do tygodnia po zabiegu nie planować wielkich wyjść. 

 

 

 

 

 

Zapisz się

Cennik

 

Prawa Pacjenta