body

Bezinwazyjna stomatologia

Anna Wołowiec-Wojciechowska, stomatolog

Od początku mojej kariery zawodowej pracowałam na laserach o wielu zastosowaniach, różnych długościach fali, więc zależało mi na tym, aby wykorzystać tę moc również w stomatologii, korzystać z nowości, działać minimalnie inwazyjne, robić to, co nie jest ogólnie dostępne w każdym gabinecie, a dodatkowo ma związek z dotychczasową działalnością Estime. Jak laser miał mi pomóc w dbaniu o estetykę uśmiechu? Na początek wybielanie, bo to zwykle pierwsze skojarzenie w tym temacie. Zalet jest wiele: nie boli, ponieważ zimne światło lasera nie podnosi temperatury miazgi- służy tylko do aktywacji preparatu, nie naświetla przez cały proces wybielania. Daje znakomite, długotrwałe efekty, nie niszczy szkliwa. Dodatkowo nadaje się dla wrażliwców- laser pozwala na wykonanie procedur, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej. Dzięki temu zarówno samo wybielanie, jak i okres pozabiegowy są bezbolesne, a efekty cieszą długo. Sprawdza się także w wybielaniu zębów martwych, szarych, znacznie odbiegających od pozostałych. Uśmiech jest naturalnie rozjaśniony i pojawia się znacznie częściej.

Pozostając w tematyce estetyki przejdę do korekty brzegu dziąsłowego. Na taką procedurę najczęściej decydują się osoby o mocno porośniętych dziąsłami ósemkach lub zębach przednich. Co prawda nie planowałam zajmować się chirurgia, nawet mikrochirurgia. Jednak okazuje się, że przy użyciu wiązki laserowej do wycinania drobnych zmian lub poprawy kształtu dziąsła zabiegi te stają się proste, krótkie i praktycznie bezkrwawe, a co najważniejsze, zupełnie komfortowe dla pacjenta, włączając w to proces gojenia, który jest bardzo szybki i nieuciążliwy. Potwierdzają to sami pacjenci, którzy zaraz po zabiegu wracają do codziennej aktywności bez okresu rekonwalescencji. Wypukłe zmiany czy naczyniaki na wargach lub błonie śluzowej można usunąć nawet bez naruszania ciągłości nabłonka i nie pozostawiając żadnego śladu.

Kolejną nieocenioną pomocą w codziennej pracy jest laserowa fotoaktywna dezynfekcja. Niepozorny zabieg, który polega jedynie na nałożeniu żelu i jego aktywacji, pozwala na zniszczenie bakterii, wirusów i grzybów w miejscu zakażenia, co przekłada się na szybkie gojenie i minimalizację nawrotów. Można w ten sposób leczyć stan zapalny dziąseł, głębokie kieszonki przyzębne, afty, opryszczki, a nawet zapobiegać nawrotom brodawek skórnych. Te ostatnie wskazania są szczególnie istotne, ponieważ zakażenia wirusowe bardzo często są długoletnią walką, a dezynfekcja może się z nimi rozprawić raz na zawsze. Doceniają ją zwłaszcza osoby z opryszczką nawrotową, bo oprócz dolegliwości fizycznych sprawiają też dyskomfort estetyczny. A ponieważ nawroty powiązanie są ze stresem, pojawiają się zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Jak najszybsza dezynfekcja pozwala na zahamowanie rozwoju opryszczki i zlikwidowanie problemu zanim powstanie.

Nadwrażliwość – na to słowo skrzywi się każdy, kto jej doświadcza. Często jest nawet powodem rzadkich wizyt w gabinecie stomatologicznym. Pasty przynoszą ulgę, ale są działaniem doraźnym. Fluoryzacja pomoże na jakiś czas. Natomiast laserowe leczenie nadwrażliwości polega na zeszkliwianiu, czyli stapianiu kanalików, powodując ich trwałe zamknięcie. Efekt jest natychmiastowy, zwykle jednorazowy i długotrwały, a sam zabieg? Cóż, powtórzę się: bezbolesny i komfortowy. Po nim można bez problemu wykonać higienizację, mówić i śmiać się nie zasłaniając ust i w końcu zjeść upragnione lody.

Jednak dla mnie największym zaskoczeniem i odkryciem była fotobiomodulacja. Niepozorny zabieg, który może wiele. Zagłębiając się w lekturę dowiemy się, że biostymulacja hamuje migrację komórek stanu zapalnego, poprawia mikrokrążenie i odżywienie tkanek, blokuje depolaryzację włókien nerwowych,przyspiesza ich regenerację, aktywuje komórki odpowiedzialne za procesy naprawcze, aktywuje czynniki wzrostu, stymuluje angiogenezę i proliferację fibroblastów, promuje produkcje kolagenu…. Pomijając całe piśmiennictwo i badania naukowe, przekonałam się o tym na własnych doświadczeniach – naświetlałam wszystko, co przyszło mi do głowy, żeby poznawać opinie, subiektywne odczucia i móc kontrolować efekty: wszelkie stany zapalne, rany, otarcia, ból gardła, świeże siniaki, rany po ekstrakcji, zapalenie zatok, pierzchnące wargi, odklejone paznokcie. Mówiąc krótko, wnioski są następujące: działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, regeneracyjnie, przyspiesza gojenie. Do tego jest całkowicie bezbolesna i niewymagająca. Tego typu zabiegi trzeba powtarzać kilkukrotnie w krótkich odstępach czasu, wtedy dają najlepszy efekt. Warto, mając na uwadze uporczywość wspomnianych wcześniej opryszczek, zapaleń zatok, kieszonek przyzębnych lub długotrwałego gojenia czy bólu.

Wyzwania stomatologii estetycznej to także różnego rodzaju przebarwienia i plamy na zębach. Kiedyś rozwiązaniem tego problemu były licówki lub opracowanie wiertłem i wypełnienie kompozytowe. Na szczęście teraz mamy do dyspozycji infiltrację, która pozwala na bezinwazyjne usuwanie białych plam, nie naruszając tkanek. Zastosowany preparat wbudowuje się w ząb i ujednolica jego naturalny kolor.

Jest też ratunek dla odsłoniętych szyjek, czyli recesji dziąseł. Zamiast pokrywać je kompozytem i wydłużać koronę zęba, można w niechirurgiczny sposób poprawić kondycję dziąsła. Wykonuję się w tym celu iniekcje z fibryny, osocza bogatopłytkowego lub specjalnie przygotowanego kolagenu, co skutkuje tworzeniem nowych włókien kolagenowych i poprawę jakości tkanki dziasłowej i nawet 100% pokrycie recesji. Są to zabiegi dobrze znane, lubiane i często wykorzystywane w medycynie estetycznej, m.in. jako lifting wampirzy! Kompozyt za to jest idealny do korekty kształtu, wielkości i długości zębów. Dzięki niemu można kształtować pojedyncze zęby w dowolny sposób, jeśli tylko pozwalają na to warunki zgryzowe. Oznacza to, że można zlikwidować szpary między zębami bez konieczności noszenia aparatu ortodontycznego, uzupełnić ukruszone zęby lub nawet je przedłużyć!

Bez wątpienia, uśmiech jest naszą wizytówką. To, w jaki sposób i jak często się uśmiechamy wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani i na nasze relacje w życiu osobistym i zawodowym. Dlatego warto szukać nowych metod poprawy estetyki i zdrowia uzębienia. Zadbane, jasne i zdrowe zęby odejmują lat i dodają pewności siebie. Wiem to, obserwując swoich pacjentów. Czasami wystarczy drobna zmiana, by (nie przesadzam!) pozytywnie wpłynąć na ich życie.

Czy jest coś, co chciałbyś poprawić, żeby uśmiechać się pewniej i częściej?

Zobacz również

Piękno zaczyna się w Tobie

Obecnie przywiązujemy coraz większą wagę do tego jak się prezentujemy. Chcemy wyglądać pięknie, świeżo i atrakcyjnie. Zadbany wygląd to nasza wizytó...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Tygryski – czyli co zrobić z rozstępami jeśli jednak nie możesz ich pokochać.

Na początku są sinoczerwone, obrzękowe, zapalne. Z czasem przeistaczają się w perłowobiałe kreski utkwione głęboko w skórze. Układają się w prążk...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Urządzenia i lasery w Estime

Gabinet zabiegowy oraz stomatologiczny w Estime w Poznaniu wyposażony jest w szereg urządzeń, pozwalających na skuteczne i bezpieczne leczenie problemów zd...
CZYTAJ CAŁOŚĆ

Masz pytanie? Napisz do nas!


    Na naszej stronie znajdują się także treści przeznaczone dla profesjonalistów.